Bratislava 14.09.2019 (Skolske.sk)
Nikolaj Kondratyev (1892- 1938 sa narodil v dedine Galujevskaja v Konišamskom okrese v Kostromej gubernii vo veľkej roľníckej rodine, bol najstarším z desiatich detí. Študoval v cirkevnej základnej a strednej škole. Tam sa zoznámil s celoživotným priateľom, po emigrácii jeden zo zakladateľom americkej sociológie Pitirimom Sorokinom.
Od roku 1908 študoval spolu s ním na Peterburgskej univerzite. Tam navštevoval vedecké krúžky ekonóma Michaila Tugan-Baranovského a poľského sociológa Leona Petrażyckeho. Stal sa členom strany Socialistov revolucionárov, ktorých označovali skratkou „eseri“. Zo strany vystúpil v roku 1919.
Jeho celoživotným priateľom bol Pitirim Sorokin, ktorý po emigrácii bol jedným zo zakladateľov americkej sociológie. V roku 1917 bol členom demokratickej vlády Alexandra Fiodoroviča Kerenského, ktorá vznikla po tom ako sa ruský cár Mikuláš II zriekol trónu. Vtedy sa začal zaoberať problematikou ekonomiky poľnohospodárstva.
V roku 1920 založil Konjunktúrny inštitút pri ľudovom komisariáte financií Zväzu sovietskych socialistických republík. Už v roku 1922 ho chceli vyhostiť z krajiny. Tomu zabránil štátny tajomník ministerstva poľnohospodárstva Valerián Obolenskij. V roku 1925 vydal prácu Dlhé cykly ekonomickej konjunktúry. V práci formuloval teóriu cyklov v hospodárskom, sociálnom a kultúrnom rozvoji kapitalistických krajín. Vypracoval prvý päťročný plán rozvoja poľnohospodárstva a lesného hospodárstva. Boli v ňom aj prvky plánovitej, aj trhovej ekonomiky. Jeho teórie aj plán najviac kritizoval Grigorij Zinoviev V roku 1924 sa stretol s Ptirimom Sorokinom, ktorý už býval V USA. Navrhoval mu emigrovať. Nesúhlasil. Škoda. V roku 1930 ho uväznili a obvinili z vytvorenia neexistujúcej roľníckej strany. Pracoval aj vo väzení. Mnohé jeho rukopisy zničili väznitelia. V roku 1938 ho zastrelili na vojenskej zákaldni Kommunarka neďaleko Moskvy. Je pochovaný v masovom hrobe. Rehabilitovali ho v roku 1963 a druhý raz v roku 1987. Nedávno vyšli jeho listy, ktoré písal manželke väzenia. V jednom z nich opísal teóriu ekonomického rastu.
Súvisiace články:
Abeceda ekonomiky – štátny rozpočet
Abeceda ekonomiky – verejné financie