Bratislava 12.09.2019 (Skolske.sk)
Verejné financie - systém tvorby a využívania finančných prostriedkov určených na podporu činnosti štátnych a samosprávnych inštitúcií. Verejné financie zahŕňajú štátny rozpočet a komunálne rozpočty, poistné fondy pre oblasť zdravotníctva, sociálneho a dôchodkového zabezpečenia, či fondov s inými cieľmi.
Základný rozdiel medzi verejnými a súkromnými financiami je ten, že verejné financie sú zhromažďované ako povinné platby, využívané na realizáciu verejných potrieb.
Verejné financie je odbor v ekonómii, ktorý sa zaoberá úlohou vlády v ekonomike. Posudzuje vládne príjmy a vládne výdavky verejných orgánov, a úpravu jedného alebo druhého tak, aby sa dosiahli želané účinky a zabránilo sa nežiaducim účinkom.
Úlohou verejných financií je posúdiť ako môže vláda efektívne rozdeliť peniaze, ako sa rozdeľujú verejné financie a ako sa dosiahne stabilizácia ekonomiky.
Cez verejné financie sa do praxe dostávajú verejné politiky. Napríklad verejnou politikou je presadiť to, že rodičia detí nebudú platiť za obedy. Z verejných peňazí sa prispieva na túto verejnú politiku. Zo štátneho rozpočtu sa platia peniaze na potraviny, z komunálneho rozpočtu sa hradia iné náklady, ako sú vybavenie kuchyne, či mzdy kuchárok.
Od verejných financií je závislé to čo môžu a nemôžu robiť politici. Ak sa ekonomike darí, politici majú v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami viac peňazí a môžu financovať viac oblastí, ale zväčšiť výdavky verejných financií.
Americký ekonóm Wlliam Niskanen spája spôsoby financovania s formami moci v štáte. Napísal knihu s názvom, ktorý hovorí sám za seba: Autokratický, demokratický a optimálny model vládnutia: rozpočtové riešenia a ekonomické výsledky. Vysvetlil v nej prečo je pre financovanie najvhodnejší model demokratického hlasovania.
Zároveň poukázal na to, že verejné financie neovplyvňujú úradníci na ministerstvách, ale politici.