Tatranská Lomnica/Bratislava 09.09.2019 (TASR)
Prvé expozície Múzea Tatranského národného parku (TANAP-u) sprístupnili pre verejnosť v novej budove v Tatranskej Lomnici 9. septembra 1969. Stalo sa tak pred 50 rokmi pri príležitosti Medzinárodného sympózia k 20. výročiu uzákonenia Tatranského národného parku.
Za niekoľko desaťročí svojej existencie múzeum zhromaždilo vo svojich depozitároch viac ako 60.000 zbierkových predmetov, či už botanických, zoologických, historických, etnografických, geologických alebo paleontologických. Ak k nim prirátame archívne dokumenty, fotonegatívy a historické knihy, tak celkovo je vo fondoch múzea približne 140.000 predmetov.
Snahy o zriadenie múzea vo Vysokých Tatrách siahajú do roku 1874. Múzeum TANAP-u nadväzuje na Karpatské múzeum v Poprade založené v roku 1883 Uhorským karpatským spolkom. Keď bol v roku 1949 prijatý zákon o Tatranskom národnom parku, jednou z úloh jeho správy bolo vytvoriť výskumnú stanicu a múzeum. Múzeum TANAP-u sídlilo od svojho vzniku 1. apríla 1957 až do roku 1959 v Podtatranskom múzeu v Poprade. Po presťahovaní do Tatranskej Lomnice vznikla prvá expozícia v tzv. Sečéniovskom letohrádku. Prvými pracovníkmi múzea boli historik Ivan Bohuš st., výtvarníčka Božena Mrhová a botanička Libuše Paclová. V roku 1968 sa múzeum zlúčilo s Výskumnou stanicou TANAP-u a presťahovalo sa do novovybudovaného objektu.
Výstavba novej budovy múzea bola spojená s liberálnymi 60. rokmi 20. storočia a najmä s kandidatúrou Vysokých Tatier na Majstrovstvá sveta 1970 v klasickom lyžovaní. Moderná budova v Tatranskej Lomnici navrhnutá architektom Pavlom Merjavým pôsobí monumentálne. Dominantným prvkom je štítová trojuholníková stena obložená tatranskými žabicami s plastikou akademického sochára Juraja Bartusza. Výstavná hala je koncipovaná veľkoryso a netradične. Priestor ponúka možnosť rozmanitého usporiadania expozícií. Výstavné priestory sú kombinované s administratívnymi priestormi a prednáškovou sálou pre 120 osôb v samostatnom korpuse.
Výstavná časť múzea je v prevádzke celoročne. Zaujímavosťou múzea je, že nekupuje exponáty, ani nie sú lovené pre účely múzea, ale všetky živočíchy pochádzajú z úhynu na území národného parku.
Do depozitu múzea sa dostal dokonca aj malý guľomet z lietadla, ktoré letelo na pomoc povstalcom v Slovenskom národnom povstaní (SNP) a v zlom počasí v októbri 1944 narazilo do skál pod vrcholom Gerlachu.
Múzeum TANAP-u, do ktorého ročne zavíta okolo 40.000 návštevníkov, bolo v roku 1974 ocenené Cenou Dušana Jurkoviča.