Bratislava 28.08.2019 (TASR)
Dopyt po nových ľuďoch v školstve sa pred začiatkom nového školského roka 2019/2020 opäť zvýšil. Analýza portálu Edujobs.sk to potvrdila, záujemcov o túto prácu však klesá. TASR o tom informovala Nikola Richterová z Profesie.sk.
Od 1. januára do 25. augusta uverejnili školy na portáli Edujobs.sk, ktorý sa špecializuje na voľné pracovné miesta v školstve, viac ako 3400 pracovných ponúk. "Najväčší dopyt je najmä po nových zamestnancoch na pedagogické pozície. Ukazuje sa, že zvýšený záujem o nových učiteľov sa zvyšuje rovnako každý rok. Keď porovnáme počet ponúk v od januára do 25. augusta v roku 2019 s rovnakým obdobím v roku 2016, tak dopyt narástol až o 121 percent," uviedla Richterová.
Školy hľadali v tomto roku najčastejšie nových zamestnancov na pozície pedagógov na základnej a strednej škole. Väčšina ponúk - približne 56 percent - bola v Bratislavskom kraji. "Zo zamerania ide najmä o predmety matematika, fyzika, informatika, slovenský a anglický jazyk," poznamenala Richterová.
Údaje portálu poukazujú na stále sa prehlbujúci problém slovenského školstva. Záujem ľudí o prácu v tomto odvetví totiž každý rok klesá. "Keď sa pozrieme na čísla všeobecne, bez ohľadu na to, či ide o pedagogické, alebo nepedagogické pozície, na jednu ponuku zareaguje v priemere 6,9 uchádzača. Oproti počtu uchádzačov z roku 2016 tak čísla klesli takmer o polovicu," uviedla Richterová. Na jeden inzerát práce učiteľa zareaguje 6,4 uchádzača.
Údaje tiež potvrdzujú, že v tomto roku reagujú ľudia častejšie na nepedagogické pozície v školstve ako tie, ktoré by súviseli s učením. Najväčší záujem je o prácu školského informátora, hospodára či sekretárky riaditeľa.
Nezáujem uchádzačov môže podľa Richterovej súvisieť aj s platmi v školstve. Tie sú v porovnaní so mzdami v iných odvetviach podpriemerné. Ukazuje sa, že najväčší problém je v hlavnom meste. "Priemerný plat učiteľa na strednej škole v Bratislavskom kraji predstavuje 989 eur v hrubom. Pracovník v rovnakom regióne, ktorý má vyštudovanú vysokú školu 2. stupňa, však zarobí v priemere až o 48 percent viac," dodala Richterová.