Gabčíkovo 04.09.2019 (Skolske.sk)
V dnešnej dobe si berieme všetko ako samozrejmosť. Lásku, ktorú dostaneme od rodičov, veci, na ktoré máme peniaze, čistý vzduch, ktorý dýchame, vodu, ktorú pijeme a planétu, na ktorej žijeme.
Možno najväčší problém s našou generáciou je to, že si myslíme, keď naši predkovia zanechali nám Zem zdravú, my to nevieme zničiť.
V posledných časoch sa stáva trendom byť ,,eko", a to je dobré. Aktivisti, ktorí vo svojom voľnom čase sa snažia vymyslieť pútavé veci a plány na to, aby dnešní ľudia začali chrániť našu planétu. Naša planéta nemá ústa, aby nám povedala, že niečo robíme zle. Dá nám iba signály a znaky, aby sme si to všimli. Amazonský prales horí už niekoľko týždňov. Je to les o ktorom sa hovorí, že je pľúcami Zeme. A ako dlho prežije Zem bez svojich pľúc? Odpoveď je zrejmá, ihneď umrie. Dúfajme, že sa dajú tieto požiare skrotiť, a čoskoro si ľudia uvedomia, že na miesto vyhorených lesov majú vysadiť stromy. Je čas, aby sme si otvorili oči a začali ctiť Zem, stromy a zeleň, ktorá nám dáva kyslík. Je samozrejmé, že si nemusí každý z nás kúpiť lístok do Ameriky a byť dobrovoľníkom.
Aj každodennými skutkami môžeme prispieť k záchrane našej planéty. Keď necestujeme autom do práce alebo školy, ale namiesto toho použijeme hromadnú dopravu, bicykel alebo keď je možné pôjdeme peši, a tak naša ozónová diera nebude väčšia a škodlivé ultrafialové žiarenie sa nedostane na povrch Zeme. Vo väčších mestách veľkým problémom je aj smog, a preto sú aj také dni, keď obmedzujú dopravu autom.
V domácnosti môžeme používať alternatíve, domáce čistiace prostriedky namiesto chemikálií.
Keď ideme do obchodu nepotrebujeme si kúpiť vždy nové igelitové tašky, ale látkové tašky. Dnes už sú veľmi pekné a vkusné látkové tašky, ktoré môžeme používať viackrát a tie neslúžia len na nákupy, ale môžeme s nimi chodiť aj do školy a práce.
Aby sme dodržali pitný režim, musíme vypiť 2-3l tekutín. Pitná voda je najzdravšia a balená pitná voda nie je zdravšia ako tá voda, ktorá tečie z vodovodu. Preto by sme nemali kupovať toľko balených minerálok, ale keď máme u seba fľašku, tak radšej ju doplňme z vodovodu.
Zároveň aj organizátori väčších podujatí si uvedomujú, aké dôležité je byť ekologickým. Napríklad v tomto roku na festivale Sziget, ak niekto odovzdal nejaký plastový odpad, tak dostal na 15 minút wifi zadarmo.
Naša generácia je tá, ktorá môže zmeniť všetko. Môžeme úplne zničiť všetko okolo nás alebo môžeme veci urobiť lepšie a ukázať, že nie sme vykorisťovateľmi Zeme, ale sme Jej záchrancami.