Miezgovce 23.08.2019 (TASR)
Ako odplatu za aktivitu v Slovenskom národnom povstaní (SNP) vtrhli do Miezgoviec v okrese Bánovce nad Bebravou Nemci dva razy. Okrem vypálenia obce a odvádzania mužov sa miestnym pomstili i tak, že im pobrali husi, ktoré sa pásli v strede dediny, a neskôr ich zjedli.
"Bola nedeľa a našťastie pršalo. Bol taký hmlistý, jesenný čas. Partizáni stavali hliadky. Nemci s gardistami išli od Brezolúp a rozdelili sa na dva prúdy, aby uzatvorili obec z východu, zo západu, z juhu. Keď ich partizáni zbadali, začali po nich strieľať. Keď miestni počuli výstrely, kto vládal, tak utekal do hôr. So sebou sa niečo brať nedalo, lebo Nemci to kryli streľbou," načrtol predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trenčíne (OblV SZPB) Ján Holička.
Partizáni občas vystrelili, no proti nim 40 tam bolo 1000 mužov, partizáni tak ustúpili do hôr. "Nemci vtrhli do dediny a spolu s gardistami začali vypaľovať a vyháňať ľudí z domov, skadiaľ brali veci, ktoré sa im páčili. Brali dobytok, kone. Keďže bol koniec októbra, uprostred dediny bola barina, kde bolo množstvo husí, ktoré sa čľapotali vo vode a v blate. Nemci ich chytali ako na laso, chytili ich okolo krku a pritiahli si ich. Deti z Bánoviec si pamätajú, že Nemci si doniesli husi tam, kde bývali a tam si ich aj robili," priblížil.
Do protifašistického odboja sa zapojila i rodina Holičku, v SNP bojoval i jeho otec, partizánom pomáhal jeho bratranec, jeho sestra sa zase narodila v partizánskom bunkri pri dedine, keďže mama začala predčasne rodiť. Nemci im tiež vypálili dom. Tí chodili do Miezgoviec na výpady, počas ktorých hľadali partizánov, ako i na drevo. "Keď išli Nemci na drevo, mama odhrnula záves a pozerala. Môj otec prišiel v predchádzajúcu noc domov a bol zarastený. Nemec prišiel do miestnosti a zbadal zarasteného chlapa, o ktorom si myslel, že je partizán. Otec zakašľal, mama sa vynašla a povedala, že to je jej brat, ktorý má tuberu. No a Nemec sa naľakal a odišiel," spomenul predseda OblV SZPB v Trenčíne.
Pamätník obetiam fašizmu 1944-1945 na mieste nazývanom Cibislávka, na ceste vedúcej z Bánoviec nad Bebravou do obce Miezgovce, okres Bánovce nad Bebravou. FOTO TASR - Radovan Stoklasa, 23. augusta 2019
V partizánskom zväzku Jan Žižka, ktorý operoval v okolí obce Miezgovce, pôsobilo 52 jej obyvateľov. Ako odplatu za pomoc odboju vtrhli fašistické jednotky 29. októbra do dediny a podpálili ju. Úplne zhorelo 37 domov, 17 bolo značne poškodených, zničili školu a 12 hospodárskych budov.
Následne 36 mužov odviedli do Nitry, kde ich vypočúvali a mučili. Františka Aujesku, obyvateľa obce 3. februára 1945 zavraždili v Látkovciach. Tragédii však nebolo koniec, 15. februára 1945 sa do Miezgoviec vrátili a obec obsadili. Pätnásť ľudí odviedli do Bánoviec nad Bebravou a z nich desať do koncentračného tábora, odkiaľ sa už nevrátili.