Bratislava 20.08.2019 (Skolske.sk)
Obec Gbelce s leží v Podunajskej nížine na južnom okraji Pohronskej pahorkatiny, v okrese Nové Zámky. Od mesta Štúrovo je vzdialené 19 km . Prvá, zachovalá, písomná zmienka o obci pochádza z roku 1233 ( Cubulcut). V blízkosti obce sa nachádza potok Paríž s močiarmi, ktoré sú domovom viacerých druhov vodného vtáctva. Národná prírodná rezervácia Parížske močiare s vyhliadkovou vežou, ojedinelou faunou a flórou je zapísaná v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Okolo roku 1000 patrila „osada pri kamennej studni“ kráľovi Štefanovi I.
V stredoveku bola cez obec viedla dôležitá obchodná cesta ( soľná cesta).
Po roku 1245 Gbelce a okolie bolo osídlené vojakmi Petra Tordu a slovenskými a nemeckými usadlíkmi. V 14. storočí obec patrila Kőbölkútyovcom, neskôr zemianskym rodinám a následne Báthoryovcom. V roku 1593 bola obec obsadená Osmanmi. V roku 1609 patrila obec do majetku Štefana Keglvicha. Počas Rákociho povstania sa obec takmer vyľudnila. Koncom 17. storočia začal narastať počet obyvateľov. Začiatkom 18. storočia obec mala školu. Život obyvateľov ovplyvnila tehelňa, ktorú dal vybudovať Ján Brutsy.
Výstavba železnice ( v polovici 19. storočia) medzi Budapešťou, Bratislavou a Viedňou (1851) zásadne ovplyvnila život obyvateľov obce. Gbelce sa stali v tom čase významným železničným uzlom.
Na okraji obce, v smere na Svodín, stojí pamätník pripomínajúci krvavé udalosti z apríla 1849 s textom: Tu vybojoval postup po víťaznej bitke v Tek.Lužanoch VII. Zbor ľudovej armády vedený generálom Ernő Poeltembergom 20. apríla1849 oslobodzujúc pevnosť Komárna z obkľúčenia rakúskych vojsk.
Dominantou obce je rímskokatolícky kostol z roku 1774. Kstavebným pamiatkam obce patrí kaplnka na cintoríne a malé sakrálne stavby. V strede obce sa nachádza pomník padlým v 1. a 2. svetovej vojne.
Zdroje:
Machala, D.: Slovenská vlastiveda IV, Matica slovenská 2012, s.87.
http://www.gbelce.sk/obec-gbelce/historia.html
Foto: Helena Rusnáková jún 2018.