Bratislava 13.08.2019 (Skolske.sk)
História sa s nimi nemaznala. Boli prenasledovaní a utláčaní. Pritom sú často nadpriemerne inteligentní, tvoriví a medzi slávnymi o nich nie je núdza. Reč je o ľavákoch. 13. augusta si totiž každoročne pripomíname Medzinárodný deň ľavákov, ktorý má byť oslavou unikátnosti a inakosti, ale aj pripomienkou, aké výhody a nevýhody so sebou ľaváctvo prináša.
Medzinárodný deň ľavákov vyhlásila organizácia Lefthanders International a pripomína sa od roku 1976. A hoci praváci svoj vlastný sviatok nemajú, nemusia ľavorukým kolegom závidieť. Ľaváci totiž tvoria asi iba 10 % populácie, a tak má ľaváctvo v „pravostrannom“ svete viac nevýhod než výhod. Najväčšie problémy robia ľavákom konštrukčné riešenia bežných spotrebičov či náradia. Napríklad dvierka práčky sa otvárajú na ľavú stranu, aby pri vkladaní a vyberaní bielizne nezavadzali, bohužiaľ, iba pravákom. A problémy môžu spôsobiť aj bezpečnostné tlačidlá. Trebárs u vŕtačky býva umiestnené tak, aby pravák mohol prístroj jednou rukou držať a zároveň stláčať poistku. Ľavák potrebuje na rovnaký úkon obe ruky.
Pre ľaváka nie je jednoduché ani fotografovať. Držanie fotoaparátu a jeho ovládanie vrátane tlačidla spúšte je totiž navrhnuté primárne pre pravú ruku. Problémy však ľavákom spôsobujú aj oveľa prozaickejšie veci ako napríklad obyčajné nožnice, otvárač na konzervy, škrabka na zemiaky či riadiaca páka v aute. Istú nevýhodu majú ľaváci aj v hudobnej brandži, keďže u mnohých nástrojov hrá dôležitejšiu úlohu pravá ruka. Muzikanti, ktorí siahnu napríklad po gitare, už v súčasnosti majú – našťastie – možnosť kúpiť si svoj nástroj aj vo variante pre ľavákov. Alebo to môžu vyriešiť rovnako ako ľavoruký gitarový virtuóz Jimmy Hendrix. Ten dostal gitaru už ako dvanásťročný a keďže inú nemal, nástroj si jednoducho obrátil hore nohami. A stal sa gitarovou legendou.
Ľaváci sa problémom nevyhnú ani v škole, obzvlášť keď sa učia písať. Hlavným vinníkom je pritom samotné písmo, ktoré ľavákov jasne diskriminuje. Problém je nielen v jeho sklone, ale aj v tom, že ubieha zľava doprava. Ľaváci tak musia text pred sebou neprirodzene tlačiť a nemôžu automaticky kontrolovať, čo po sebe na papiere zanechávajú. Najťažšie je to – pochopiteľne – v samotných začiatkoch, teda pre predškolákov a školákov. Vo veku 5-6 rokov je už pritom možné rozpoznať, či bude dieťa ľavák, alebo pravák a tie ľavoruké by mali do rúk dostávať pomôcky, ktoré im môžu osvojovanie písma značne uľahčiť. Napríklad spoločnosť Stabilo vyrába písacie potreby s ergonomickým držaním zvlášť pre pravákov a ľavákov. Ak máte teda doma malého ľaváka, oslávte s ním jeho medzinárodným deň výnimočnosti tematickým darčekom. Radosť mu môžete urobiť napríklad perom EASY original Graffiti Edition od Stabilo navrhnutým špeciálne pre predškolákov, respektíve prvákov, ktoré vďaka optimalizovanej úchopovej zóne vaše dieťa navyše intuitívne navedie k správnemu úchopu pera.
Na druhej strane, niektorí odborníci sú presvedčení o tom, že ľaváctvo istým spôsobom podmieňuje nadpriemernú inteligenciu a kreativitu. Zatiaľ síce neexistujú uspokojivé vedecké dôkazy, avšak dielo osobností ako da Vinci, Newton, Mozart, Einstein či Hendrix o pravdivosti teórie čo-to napovedá.
Politici: Julius Caesar, Jana z Arku, Ľudovít XVI., Mahátmá Gándhí, Benjamin Franklin, Princ Charles, Winston Churchill, Fidel Castro. Ľaváci boli aj poslední traja americkí prezidenti – Ronald Reagan, Bill Clinton a George Bush.
Spisovatelia a filozofi: Herbert George Wells, Friedrich Nietzsche, Lewis Carroll, Johann Wolfgang von Goethe, Hans Christian Andersen, Franz Kafka.
Priemyselníci a obchodníci: Henry Ford, David Rockefeller, John D. Rockefeller, Bill Gates.
Skladatelia: Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Sergej Prokofjev, Sergej Rachmaninov, Maurice Ravel.
Športovci: John McEnroe, Martina Navrátilová, Pelé, Monica Selešová, Diego Maradona, Michel Platini, Mike Tyson, Jimmy Connors, Rafael Nadal.
Hudobníci: Paul McCartney, Phil Collins, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, George Michael, Sting.
Maliari a sochári: Leonardo da Vinci, Michelangelo, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Paul Klee, Henri de Toulouse-Lautrec.
Herci a režiséri: Bruce Willis, Whoopi Goldberg, Tom Cruise, Robert de Niro, Gary Oldman, Brad Pitt, Robert Redford, Keanu Reeves, Sylvester Stallone, Demi Moore, Sarah Jessica Parker, Steve McQueen, Nicole Kidman, Jim Carrey, Milla Jovovich, Charlie Chaplin, James Cameron.