Spišské Vlachy 29.07.2019 (Skolske.sk)
Na hodinách dejepisu preberajú ôsmaci a deviataci históriu prvej a druhej svetovej vojny. Jednou z veľkých hrôz, ktoré sa diali v druhej svetovej vojne boli koncentračné tábory. Najväčší z nich AUSWITCH sme navštívili.
Prehliadku sme začali pri bráne, kde pred 80 rokmi mal ľudí čakať skvelý život. Na bráne stal nápis ARBEIT MACHT FREI čiže PRÁCA OSLOBODZUJE. Ľudí sem privážali vlakmi, tak, že ich natlačili do vagónov pre zvieratá. Po niekoľkodňovej ceste vlakom ich čakala ťažká práca alebo udusenie v plynovej komore tabletami cyklón B.
V Osvienčime zahynulo približne 1,5 milióna nevinných ľudí. Prenasledovaní boli predovšetkým Židia. Vlakmi priviezli napríklad 150 000 Poliakov, 23 000 Rómov, 13 000 sovietskych vojnových väzňov a 23 000 väzňov inej národnosti. Iba 15% z týchto ľudí dostalo nejakú prácu. Ľudia boli pridelení do rôznych pracovných odvetví. Jednou z „najlepších“ prác bolo vyprázdňovanie „záchodov“. Ostatných hneď po príchode udusili. Po príchode ľuďom všetko vzali, dokonca aj protézy a barly. Tieto veci sú teraz vystavené. Cennosti a oblečenie, ktoré si ľudia so sebou priniesli, boli predané v Nemecku alebo ich používali nemeckí vojaci na fronte. Väzňom ostrihali vlasy, z ktorých sa robili parochne, sieťky na hlavy a pod. Spali na drevených posteliach.
Na jednej spalo aj šesť ľudí. „Jedli“ dvakrát denne – ráno kávu a večer polievku zo zvyškov s tvrdým, starým chlebom. Žena, ktorá tam prišla so 75 kg hmotnosťou, za dva roky mala 25 kg. Dvojičky a Rómov doktor Mengele využíval na rôzne nehumánne výskumy. Vstúpili sme tiež do plynových komôr, kde vládla divná atmosféra a úzkosť. Mŕtvych spaľovali pri 1000 °C. Ich kosti pomleli a popol rozsypali po okolí. Navštívili sme aj ďalšiu časť tábora Birkenau, ktorá mala 300 budov. Je potrebné, aby si hlavne mladí ľudia uvedomovali, že toto sa už nikdy nesmie stať.
Viktória Maťašovská (VIII. A) a Sofia Dobranská (IX. tr.)
ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy