Banská Bystrica/Zvolen 23.07.2019 (TASR)
Budúci ekológovia zo zvolenskej Technickej univerzity (TU) hľadali v uplynulých dňoch riešenia pre nakladanie s vodou v banskobystrickom pivovare. Ich práca je súčasťou súťaže Pre Vodu, ktorú už štvrtý rok organizuje Nadácia Ekopolis.
„Súťaž má ambíciu prepojiť nadaných mladých ľudí do 30 rokov s tými, ktorí hľadajú inšpirácie a riešenia a ktorí chcú riešiť konkrétne problémy s vodou vo svojich mestách a obciach. Cieľom súťaže je prispieť k zodpovednému a efektívnemu nakladaniu s vodou prostredníctvom opatrení šetrných k prírode,“ uviedla pre TASR programová manažérka z Nadácie Ekopolis Martina Paulíková.
V aktuálnom ročníku súťaže pridelil organizátor študentskému školskému tímu z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene modelovú situáciu v banskobystrickom pivovare. V uplynulých dňoch sa uskutočnila ich prvá návšteva na mieste. V rámci nej mladí experti urobili obhliadku a dokumentáciu areálu. Výstupom ich práce bude analýza súčasného stavu a ideový návrh opatrení na zefektívnenie nakladania so zrážkovými vodami v pivovare.
Vzhľadom na výškové usporiadanie okolia je pri intenzívnejších zrážkach vo výnimočných prípadoch areál zaplavený zrážkovou vodou stekajúcou z okolia.
Problém s vodou sa týka najmä areálu pivovaru, ale nepriamo aj obyvateľov regiónu. Vzhľadom na to, že zrážková voda z areálu je dnes odvádzaná preč z krajiny, nevsakuje a nedopĺňa podzemnú vodu, zvyšuje sa takto riziko povodní v nižšie položených oblastiach, ako aj riziko vysušovania krajiny. Spolu s postupnou obnovou pivovaru je tu i príležitosť hľadať opatrenia na zefektívnenie nakladania s vodou. Predovšetkým jej zadržiavania pre ďalšie využitie či vsakovanie, čo prináša environmentálne, ekonomické aj estetické benefity do firemného areálu.
V rámci aktuálneho ročníka súťaže Nadácia Ekopolis zozbierala päť modelových situácií a reálnych problémov, ktoré sa týkajú zadržania alebo využitia zrážkovej vody, prevencie sucha či povodní alebo čistenia vody. V kategórii študentských školských tímov boli vytvorené tri tímy na riešenie niektorej z nominovaných situácií. V druhej, otvorenej kategórii, si súťažiaci študenti a mladí ľudia do 30 rokov môžu vybrať konkrétne zadanie zo zoznamu alebo môžu spracovať svoj vlastný, inovatívny návrh hospodárenia s vodou.
Uzávierka súťaže je 30. septembra 2019.