Bratislava 22.07.2019 (Skolske.sk)
Názory riaditeľov a učiteľov základných a stredných škôl, ktorí prešli vzdelávacími workshopmi školitelia vyhodnotili v dotazníkoch. Vyplýva z nich, že až 97 percent učiteľov a riaditeľov škôl boli veľmi spokojní alebo spokojní s metodikou a obsahom vzdelávania. Zvyšné 3 percentá učiteľov sa vyjadrili, že sú málo spokojní ale nie nespokojní. Učitelia ocenili najmä fakt, že školitelia sa rozhodli uprednostniť vo výraznej miere praktické tréningy pred prednáškami. Takéto vysoké percento pozitívnej reakcie na projekt komunikačnej výchovy signalizuje, že tento typ vzdelávania pedagógom chýba. Je to pre nás povzbudením, aby sme pokračovali ďalej,“ uviedol riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
Komisia, v ktorej sú zastúpení renomovaní pedagógovia z Karlovej univerzity v Prahe, Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave, profesor Mirón Zelina, výskumní a vývojoví pracovníci ŠPÚ a riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk, sa už dohodla na tom, že v školskom roku 2019/2020 bude v realizácii projektu pokračovať.
Zatiaľ čo prvá etapa pilotného testovania projektu Komunikácia – cesta k úspechu a porozumeniu v praxi bola zameraná na prípravu pedagógov, ako majú s deťmi komunikovať, ako vystupovať, ale aj ako sa správať v zložitých situáciách v triede, ako reagovať na nepríjemné otázky problémových žiakov, ako ich motivovať, aby sa správali inak, druhá etapa bude pokračovať vzdelávaním učiteľov aj žiakov.
Pilotný projekt Komunikáciou k porozumeniu a úspechu, ktorý sa začal realizovať v školskom roku 2018/2019, má pomôcť učiteľom osvojiť si kompetencie na rozvíjanie osobnostných kvalít mladých ľudí, zvládanie efektívnej komunikácie, orientovanie sa vo svete informácií a médií, zlepšenie prezentačných zručností, ale aj osvojenie si zásad slušného správania sa a spoločenského protokolu, čo vedie ku kultivovaniu medziľudských vzťahov. Posilnenie komunikačných, prezentačných a mediálnych kompetencií by malo v konečnom dôsledku pomôcť mladým ľuďom, aby sa lepšie uplatnili na trhu práce, keďže budú vedieť nielen správne ale aj efektívne komunikovať, čo prispeje aj k zvýšeniu ich sebavedomia.
Prvá etapa overovania projektu v komunikačných, prezentačných a mediálnych zručnostiach vo všetkých vybraných školách na Slovensku bola ukončená v júni tohto roka. Druhá etapa overovania bude pokračovať od septembra počas školského roka 2019/2020. Overený model komunikačnej výchovy pre učiteľov na všetkých stupňoch vzdelávania bude po jeho úspešnom vyhodnotení k dispozícii všetkým školám na Slovensku.
Informácie o projekte, zverejnené v regionálnych printových médiách a školských médiách, nájdete v prílohe.