Bratislava 13.07.2019 (Skolske.sk)
Chorvátsky Grob patrí k obciam okresu Senec /Bratislavský kraj/. Obec leží v Podunajskej nížine na južnom okraji Trnavskej pahorkatiny a na močaristej Nive Čiernej vody.
Prvá písomná zmienka o obci pod názvom Monar pochádza z roku 1214.Názov obce je odvodený od slova "manisko" = ozdoba, šperk na krk. Inšpiráciou k tomuto názvu bola skutočnosť, že v obci sa v tom období zaoberalo viacero obyvateľov výrobou šperkov.
V roku 1552 sa do obce – na pozvanie grófa Illésházyho - prisťahovali do obce chorvátski kolonisti. Obyvatelia obce sa zaoberali poľnohospodárstvom a vinohradníctvom. Mnohí tvorili ľudovoumelecké výrobky z oblasti čipkárstva, rezbárstva, výšivkárstva a i.
V roku 1553 obec vypálili Turci.
K významným osobnostiam žijúcim v obci patrí prozaik Milo Urban, ktorý tu žil od roku 1948 do roku 1974. V Chorvátskom Grobe napísal svoje diela Zhasnuté svetlá /1957/, Kto seje vietor /1964/, román Železo po železe vydaný po jeho smrti /1996/.
Ku kultúrnemu dedičstvu obce patrí rímskokatolícky Kostol sv. Štefana zo 16. storočia( rozšírený v roku 1949 ), Kaplnka s. Trojice z roku 1880.
Na nádvorí kostola sa nachádza pamätník obetiam 1. svetovej vojny postavený v roku 1933. Na pomníku je aj tabuľa s menami padlých v Slovenskom národnom povstaní.
V novším stavebným dielam patrí pomník Jána Šefčíka ( bol v roku 1950 nespravodlivo uväznený a odsúdený na 12 rokov väzenia ) a pomník rodáka obce, katolíckeho kňaza chorvátskeho pôvodu Ferdinanda Takáča , ktorý bol tiež dlhoročný väzeň, venoval sa spisovateľstvu a prekladateľskej činnosti. V blízkosti obecného úradu sa nachádza busta chorvátskeho spisovateľa a skladateľa Josipa Andriča.
Chorvátsky Grob je známy ako obec, kde dodnes žijú ľudové zvyky a tradície.
Použitá literatúra:
Krásy Slovenska, 2019, č. 3 -4, s. 34
http://www.chorvatskygrob.sk/historia.html
Foto: Helena Rusnáková, júl 2019.