Bratislava 26.06.2019 (Skolske.sk)
Talentovaným drobcom, žiakom základných škôl, ponúkla Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) hravú formu vedecko-technickej súťaže. Žiakom základných škôl dali ideálnu príležitosť bádať a pritom sa hrať. Druhý ročník Festivalu štyroch živlov (F4Ž) sa tešil veľkej účasti – 61 projektov, 131 autorov a 41 sprevádzajúcich pedagógov, zdôrazňujem dobrovoľníkov, naplnilo Zážitkové centrum vedy AURELIUM v Bratislave na maximum. Vedeckým exponátom Aurelia „konkurovali“, v piatok 7. júna, mladí vedátori svojimi úžasnými posterovými prezentáciami. Jedenásťčlenná odborná hodnotiaca komisia mala čo robiť, aby členovia vyspovedali energiou a talentom nabitých žiakov z celého Slovenska. Všetkých potešilo, že F4Ž neušiel pozornosti Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerka Martina Lubyová nielenže prišla otvoriť festival rodiacich sa talentov, ale zotrvala tri hodiny, počas celého času prezentácii a osobne sa zaujímala o projektové riešenia. Nebolo azda ani jedného projektu, kde by sa nezastavila a nezhovárala sa so žiakmi.
Pedagógovia, ktorí prihlásili svojich žiakov, svojou dobrovoľníckou prácou po pracovnom čase, umožnili talentovaným a ctižiadostivým žiakom zábavnou formou spoznať vedu, techniku, životodarnú vodu i prírodu. Pritom v súťaživej atmosfére mohli žiaci porovnávať svoje práce s rovesníkmi. Žiarivé očká detí, mnohých z veľkej diaľky od Bratislavy, sa tešili, že mohli navštíviť hlavné mesto a odovzdať tu svoje vedomosti pred odborníkmi.
Unikátny projekt dáva do popredia dopĺňanie vzdelávania detí o nenahraditeľnej vode, sile ohňa, ochrane životného prostredia. Súťaž motivuje deti orientovať sa na skutočné hodnoty okolo nás a zábavnou formou približuje žiakom vedu, techniku, životodarnú vodu i prírodu.
Festival 4 živlov je prehliadka vedátorských projektov žiakov základných škôl, ktorí prezentujú svoj projekt pomocou panelovej prezentácie. Nosnou témou hravej vedátorskej súťaže sú základné prírodné živly Oheň – Voda – Vzduch – Zem. Organizácia Festivalu 4 živlov, zameraného na špecifické potreby a motiváciu žiakov na základných školách, je predprípravou na vyššiu úroveň súťaže, na Festival vedy a techniky AMAVET. Podujatie je jedinečné svojím charakterom, nakoľko umožňuje vyzdvihnúť vedátorskú aktivitu žiakov, ktorá je motivačným nástrojom ich ďalšieho smerovania v procese formálneho vzdelávania i neskoršieho uplatnenia sa na trhu práce.
Princípom je prostredníctvom tvorby vedátorských projektov podnietiť v žiakoch záujem o bádanie vo všetkých oblastiach života. Naučiť ich, aby otázkou PREČO prebudili v sebe prirodzenú túžbu mladých ľudí po poznávaní a hľadaní odpovedí na otázku AKO. Svoje projekty prezentovali pred hodnotiteľmi na kartónových paneloch, posteroch. Panelová, posterová prezentácia je forma uverejnenia výsledkov vlastnej tvorivej vedátorskej práce, uznávaná vedeckou komunitou po celom svete. Umožňuje ľahšie posúdiť vedomosti, kreativitu a celkové vystupovanie žiaka v relatívne krátkom čase.
Cieľom Festivalu 4 živlov je pomôcť školám aktívnejšie sa zapájať do výchovno-vzdelávacích projektov, podporovať činnosti vedúce k environmentálnemu správaniu sa žiakov a k rozvoju vzdelávacích schopností. Festival má formovať pozitívne postoje žiakov k vede, rozširovať a prehlbovať vedomosti a zručnosti žiakov v prírodovednom, biologickom, chemickom a fyzikálnom smere vzdelávania.
Prácu organizátora – Asociácie pre mládež, vedu a techniku, ktorá bude mať v budúcom roku už 30-te výročie existencie, výstižne vyzdvihla vo svojom úvodnom príhovore ministerka Martina Lubyová:
Ministerstvo školstva pokladá AMAVET za jeden z najlepších mechanizmov na povzbudzovanie vedeckej tvorby medzi deťmi a mládežou.
Odborná hodnotiaca komisia nemala ľahkú prácu. Predsedníčkou bola Mgr. Mária Babinčáková z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá zhodnotila súťaž vedátorov: „Vždy, keď odchádzam z Bratislavy, ide sa mi odtiaľ ťažko. Tie chvíle, ktoré strávime s ľuďmi, ktorých máme radi sú na nezaplatenie. To platí aj o Festivaloch, ktoré usporadúva AMAVET. A Festival štyroch živlov patrí medzi ne. Ľudia okolo vás, ktorí sú zapálení pre rovnakú vec, a čo je dôležitejšie, sú to mladí ľudia, školáci. Bolo náročné vybrať z pomedzi vyše 60 projektov tie najkvalitnejšie. Každý účastník prezentoval svoj projekt s veľkým odhodlaním podať čo najlepší výkon, aj keď prezentácia sama o sebe je už len malou čerešničkou na torte. Tá torta predstavuje množstvo úsilia a času, ktoré musel mladý vedec pri práci na svojom projekte vynaložiť. Preto sa aj komisia rozhodla oceniť viac projektov, ako mala v úmysle na začiatku a to až 16. Tie boli veľmi dobre prepracované a mali zaujímavú tému. Mnohé z nich tvoria veľmi dobrú štartovaciu čiaru pre ďalšiu prácu. Milí mladí vedci, robte vedu, ktorá vás baví a robte ju s nadšením. Lebo práve vtedy je to na vás vidieť.“
Projekty s 1 autorom:
Benjamin Jakub Trokan - ZŠ Andreja Bagara, Trenčianske Teplice
Boris Šiška – ZŠ s MŠ Nižná brána 8, Kežmarok
Dušan Šlosár - ZŠ s MŠ Veľká okružná19, Partizánske
ucia Pizúrová - Gymnázium Komenského 2, Partizánske
Lujza Majkutová - Gymnázium Gelnica
ella Kratochvílová - ZŠ Ľ. Štúra, Komenského 1/A, Modra
Sophie Zari Waresová - AMAVET klub 727 pri Gymnáziu v Krompachoch
Tomáš Hakáč - ZŠ Školská 235/10, Považská Bystrica.
Projekty s 2 autormi:
Alexandra Pavayová, Ondrej Gecej - ZŠ Michaľany, Školská 339/2
Filip Ján Kolesár, Richard Džupin - ZŠ Michaľany, Školská 339/2
Ivana Andrejčíková, Daniel Muller - Cirkevná spojená škola, Švermova 10, Snina
Júlia Štupáková, Jarmila Paučová - ZŠ Divín, Lúčna 8
Michal Bodnár, Tobiaš Hudec - ZŠ Michaľany, Školská 339/2
ichal Kováč, Adrián Kováč – AMAVET klub 808, Partizánske.
Projekt s 3 autormi:
Tomáš Cyprian, Adam Šagát, Kamil Horník - SZŠ Nová Dubnica, SNP 96/366.
Projekt so 4 autormi:
Dominik Mondek, Jakub Holčík, David Kováč, Michal Vrablic - ZŠ Kupeckého 74, Malacky
Školské.sk informoval Ján Nemec
Foto: Kristína Töröková Photography
___________________________________________________________________________
Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) - Laureát Ceny za vedu a techniku 2018 v kategórii Popularizátor vedy - je záujmové občianske združenie, ktoré funguje na princípe neziskovej organizácie už 29 rokov! Združuje 4.500 aktívnych členov v 56-tich kluboch po celom Slovensku, ktoré pozitívne ovplyvňujú ich budúcu profesiu. Počas svojej existencie stál pri zrode mnohých úspešných projektov, ktoré sú zamerané na neformálne vzdelávanie mladých ľudí a naďalej prináša inšpirácie a rozvíja mladé talenty, podporuje dobré nápady a pomáha získavať hodnotné skúseností. Kluby pracujú v oblasti astronómie, robotiky, informatiky, biotechnológie, vied o zemi a v rôznych iných vedných disciplín. Medzi hlavné aktivity patria organizovanie Festivalu vedy a techniky AMAVET, Festival štyroch živlov AMAVET, interaktívna konferencia Junior Internet, Cesty za vedou - do vedeckých inštitúcií, letné tábory, Zvedaví vedci, Anjeli deťom, seminár LaBáK.
Od apríla 2018 je AMAVET „Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov“ (CVV). Projekt v rámci Operačného programu Ľudské zdroje napĺňa ambíciu 29-ročných skúsenosti Asociácie pre mládež, vedu a techniku v oblasti neformálneho vzdelávania podieľať sa na rozvoji potenciálu mladých ľudí v oblasti vedy a techniky. Cieľom projektu CVV je zvýšenie záujmu mladých ľudí o prírodné a technické vedy a rozvoj ich kľúčových kompetencií pre lepšie uplatnenie sa na trhu práce.
V roku 2018 sa AMAVET aktívne zapojil do procesu zvýšenia digitálnej gramotnosti na Slovensku. Začal spolupracovať s IT Asociáciou Slovenska a stal sa aj členom Digitálnej koalície. AMAVET spolupracuje so slovenskými univerzitami, Slovenskou akadémiou vied, strednými a základnými školami, Združením Slovenských vedecko-technických spoločností a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. V AMAVET-e pracuje množstvo dobrovoľníkov z radov vedcov, vysokoškolských a stredoškolských učiteľov a študentov.
AMAVET má široké spektrum medzinárodnej spolupráce. Je členom mládežníckej organizácie MILSET (Mouvement International pour le Loisir Scientifique Technique) so sídlom v Paríži. V rámci členstva rozvíja spoluprácu s podobnými asociáciami v Nemecku, Belgicku, Španielsku, Maďarsku, Českej republike, Poľsku, vo Francúzsku a aj v mimoeurópskych krajinách.
Viac na www.amavet.sk.