Prešov 19. júna (Skolske.sk)
Májové stretnutie nadaných detí v Prešove sa nieslo v znamení lezenia. Klub nadaných detí v Prešove navštívil úspešný maturant a bývalý žiak školy Matej Stanko. Malým školákom prišiel skúsený lezec porozprávať o svojej športovej záľube, ktorej sa venuje už niekoľko rokov.
„Lezenie je pohyb s pomocou rúk a nôh pri výstupe na strmé objekty“, začal pútavé rozprávanie o lezení Matej. Taktiež je to možnosť ako naložiť s prebytočnou energiou, či udržať si kondíciu. Športová disciplína (lezenie) je pomerne nenáročná, finančne a časovo prístupná.
Ľudia si často zamieňajú lezenie s horolezectvom – to sa realizuje v prírodnom teréne. Lezenie môže byť technikou horolezectva. Malých školákov zaujali rôzne druhy lezenia: skalné, snehové, ľadovcové, kombinované, ... v družstvách či sólo lezenie.
Na lezenie je dôležité sa dôkladne pripraviť. Nezabudnúť na kondíciu, správne rozhodnutia, rady skúsených lezcov a kvalitnú základnú výstroj. Súčasťou výbavy (aj začínajúceho) lezca musí byť lano, sedák (sedací úväz), istítko, HMS karabína, expresky (istiace prostriedky z dvoch karabín), lezečky (tie pridajú niečo na výkone) a dôležitým ochranným prvkom je prilba.
Text...
Tento šport napomáha učeniu sa kritickému mysleniu a rozvíjaniu rozhodovacích schopností – na skalách (či lezeckej stene) ja každý zodpovedný sám za seba. Učí aktéra rýchlo myslieť a niesť za svoje rozhodnutia následky. Postupné zbavenie sa strachu, prekonávanie zložitých situácií sú len začiatočným „bremenom“, s ktorými sa stretne každý lezec. Lezenie je šport, ktorý sa dá naučiť v bezpečných podmienkach. Je to nenáročný šport, ktorý učí deti disciplíne a sústredeniu sa na podstatné.
Stretnutie nadaných detí s odborníkom na lezenie sa skončilo malým workshopom, počas ktorého si deti mohli preveriť rôzne zručnosti: viazanie uzlov, ukážky rôznych ciest, ukotvenie cesty a nechýbalo množstvo otázok o skúsenostiach a rôznych netradičných cestách nášho dospelého lezca.
Mgr. Ľuboš Lukáč