Autor textu: Jana Ikrényiová
19.06.2019

Podporte správny úchop pera u vášho predškoláka

Predídete mnohým problémom

Foto: text

Bratislava 19. júna (Skolske.sk)


Vedeli ste, že správny úchop a sed patria medzi základné schopnosti, ktoré by si malo dieťa osvojiť ešte pred nástupom do prvého ročníka? Z praxe špeciálnych pedagógov pritom vyplýva, že s nesprávnym vývojom grafomotoriky či nevhodným sedom bojuje takmer polovica predškolákov. Našťastie, rodičia môžu svojim ratolestiam výrazne pomôcť. Stačí venovať čas vhodným hrám, sledovať pritom správny sed a zadovážiť deťom kvalitné písacie potreby.
 
Možno sa teraz pýtate, prečo je vlastne správny úchop či sed pre dieťa taký zásadný. Odpoveď špeciálnej pedagogičky, Mgr. Svetlany Drábovej je celkom jasná. „Na písaní a kreslení sa podieľa približne 200 svalov ruky a tela. Ruka je navyše prepojená s orofaciálnou oblasťou, takže úchop priamo ovplyvňuje tvárové svalstvo a rečové schopnosti. Akonáhle je teda ruka v napätí, stuhne nám čeľusť aj jazyk a myšlienkové procesy fungujú omnoho pomalšie, čo sa môže odraziť na celkovom školskom prospechu,“ objasňuje Drábová.

Plastelína a ručné práce


Pre správny vývoj grafomotoriky je veľmi dôležitá jemná koordinácia rúk. Najlepšie na tom je, že jemnú motoriku môžete trénovať tak, že si to vaša ratolesť ani nevšimne. Skladajte puzzle, hrajte sa s legom, stavajte vežičky z kociek. Pod vaším dozorom sa nemusíte báť ani vystrihovania. Skvelým pomocníkom môže byť aj plastelína – tá je totiž pre detské prstíky skvelou „posilňovňou“. Plastelínu pritom odporúčajú aj odborníci. „Aby mohol školák správne držať pero, musí ovládať jemné svaly v prstoch a na to je plastelína ideálna. Táto činnosť navyše rozvíja aj svaly v zápästí, lakti a v ramene, ktoré sú pri písaní takisto veľmi dôležité,“ vysvetľuje Drábová.
  

Dbajte aj na správny sed

 
Aby ste pri hraní či kreslení dokázali dohliadnuť na správny sed dieťaťa, je dobré vedieť, čo by nemalo robiť. „Najčastejšou chybou je, keď dieťa sedí bez opory nôh, krčí nohy pod sebou alebo ich obtáča okolo stoličky. Podopieranie hlavy rukami a polihovanie na písacom stole je taktiež nesprávne – dieťa sa nedokáže sústrediť. Správne by mali byť nohy opreté obomi chodidlami o podlahu, ruky o pracovnú dosku, telo by malo byť mierne naklonené dopredu a nemalo by sa dotýkať hrany stola,“ hovorí Drábová a dodáva, že dôležitá je aj vzdialenosť kolien, medzi ktoré by sa mali zmestiť dve päste, vzdialenosť hlavy od podložky a rovný chrbát. Môžete to docieliť zadovážením vhodného detského nábytku, ktorý budú úmerné veku vášho dieťaťa.
  

pic

Správne písacie potreby


Pre správy vývoj grafomotoriky vášho predškoláka môže byť zásadné, aké potreby na kreslenie či písanie dostane do ruky. Samozrejme, ideálne je voliť ergonomicky tvarované pastelky či perá, ktoré boli vyvinuté pre predškolákov, respektíve prváčikov. Takými sú napríklad trojhranné pastelky EASYcolors od STABILO s ergonomickými priehlbinkami, ktoré dieťa intuitívne navedú k správnemu úchopu.
 
Ak už riešite výbavu pre predškolákov, respektíve školákov, najnovší ergonomický roller EASYoriginal Graffiti Edition je stávkou na istotu. Ide o optimalizovanú verziu známeho pera, ktoré má teraz úchopovú zónu navrhnutú tak, že je ukazovák vedený do opozície voči palcu. Že ide o ideálne riešenie, potvrdzujú nielen odborníci a vývojári z Nemecka, kde bolo pero navrhnuté, ale aj naši experti.

Dieťa by malo držať písacie náčinie špičkami palca a ukazováka, pretože tam je najväčšia citlivosť prstov. Intuitívnosť pera pritom potvrdzuje výskum špeciálnej pedagogičky, Mgr. Martiny Simonidesovej, ktorá EASYoriginal Graffiti Edition testovala na 77 deťoch 1. a 2. triedy. Väčšina detí uchopila roller intuitívne správne, a to bez akýchkoľvek inštrukcií. Deti, ktoré neuchopili roller správne na prvýkrát, si ho vzápätí pri písaní nastavili do správnej polohy samy, niektoré po mojom upozornení,“ povedala Simonidesová.


Poďte si s nami zasúťažiť o balíčky ergonomických písacích potrieb navrhnutých odborníkmi špeciálne pre predškolákov, respektíve prvákov.

Súčasťou balíčka je aj najnovší roller STABILO EASYoriginal Graffiti Edition s optimalizovanou úchopovou zónou z nekĺzavého materiálu s ukazovákom vedeným do opozície voči palcu. Tam je totiž najväčšia citlivosť prstov. Malým školákom tak pomáha v boji proti predčasnej únave ruky či proti bolestiam pri písaní.
 
Chcete pre Vášho školáčika to najlepšie? Stačí, ak v komentári správne odpoviete na súťažnú otázku. 5 výhercov vyžrebujeme a oznámime 1. júla 

Súťažnú otázku nájdete tu: https://www.facebook.com/skolskyservis/
 
Veľa šťastia! 
 Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]