Autor textu: TASR
12.06.2019

Často sme v mnohých odboroch lepší ako české univerzity 

V relácii SVET na Tablet.TV to povedal rektor Univerzity Komenského.

Foto: TASR

Bratislava 12. júna (TASR)

 Za 100 rokov existencie Univerzity Komenského (UK) v Bratislave evidujeme približne štvrť milióna absolventov na rôznych typoch štúdia. Univerzita dala štátu množstvo renomovaných a špičkových vedcov, dejateľov, štátnikov, politikov, ministrov, predsedov vlád, prezidentov či prezidentku, keďže novozvolená prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová je rovnako našou absolventkou. V relácii SVET na Tablet.TV to povedal rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček.

      "Sme najväčšia, najstaršia a podľa viacerých ukazovateľov aj najlepšia vysoká škola na Slovensku. Dovolím si tvrdiť, že nie je celkom pravda, keď hovoria, že české univerzity sú lepšie a kvalitnejšie. Vždy si budem stáť za tým, že v mnohých odboroch sme lepší ako české univerzity. Možno sa len nie celkom vieme dobre predať, to bola naša doterajšia slabina," skonštatoval Števček.

      Prvých sto rokov UK je spätých s českým vysokým školstvom. "Našou materskou univerzitou je Univerzita Karlova v Prahe a sesterskou je Masarykova univerzita v Brne," odôvodnil. V tejto súvislosti skonštatoval, že vzťahy s českým vysokým školstvom sú vysoko nadštandardné. "Sme si blízki historicky, sociálne aj kultúrne. Nemáme rečovú bariéru, avšak, pri mladších ročníkoch ju už začíname badať," uviedol Števček.

      Števček v tejto súvislosti spomenul, že o UK je záujem aj na strane zahraničných študentov, nielen z Českej republiky. "Záujem na strane zahraničných študentov o štúdium na Univerzite Komenského stúpa. Krivka ide postupne hore. Veľký záujem je najmä o štúdium medicíny. Najčastejšie majú o toto štúdium záujem grécki, nórski aj islandskí študenti. Dokonca sa hovorí, že zdravotníctvo Islandu je závislé od Univerzity Komenského," doplnil.
​​​​​​​
https://www.dailymotion.com/embed/video/x7atfy9

      Počas 100 rokov svojej existencie udelila UK celkom 123 čestných doktorátov. "Je to veľmi slušné číslo," zdôraznil Števček. Nositeľ čestného doktorátu svojím celoživotným dielom prispel k šíreniu ideálov humanizmu, kultúrnosti, či už vo vedeckej alebo spoločenskej sfére. "Jedným z nositeľov tohto titulu je jeho svätosť dalajláma. V októbri tohto roka udelíme čestný doktorát monackému kniežaťu princovi Albertovi," povedal exkluzívne pre Tablet.TV.

      UK sa v budúcnosti plánuje viac otvoriť digitálnemu priestoru. "Ďalším okruhom priorít je absolútna otvorenosť a transparentnosť nielen vo využívaní verejných zdrojov, ale aj v tom, aby mala verejnosť prehľad o tom, akým spôsobom sa obsadzujú funkcie. Ďalším okruhom priorít je spolupráca s mestom Bratislava a nemenej dôležitou prioritou je oblasť kvality," uzavrel Števček.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]