Bratislava 12. júna (Skolske.sk)
Svoje uplatnenie a cestu hľadá aj 12 detí v intenzívnom ročnom rozvojovom programe Samsung Tvoja šanca.
Nielen mladí tápu a hľadajú svoje „ideálne“ profesijné uplatnenie. Nespokojnosť v práci pociťuje viacero Slovákov. Na trhu práce však pôsobia rôzni kariérni odborníci, ktorí ľuďom pomáhajú zorientovať sa v možnostiach pracovného trhu, ale aj v nich samých. S ich prispením ľudia jednoduchšie pochopia smer, ktorým sa vydať, aby nová práca skutočne stála za to.
Ponúknuť lepšiu budúcnosť má za cieľ aj projekt Samsung Tvoja šanca, v ktorom je 12 talentovaných detí, ktorým život nadelil množstvo zlého. „Niektoré deti v projekte majú jasný cieľ už od začiatku, iné sa len hľadajú. Máme účastníkov z inštitucionálnej starostlivosti, so zdravotnými problémami, z rodín v ťažkej finančnej situácii, často so skúsenosťami s alkoholovou či drogovou závislosťou blízkej osoby, všetci sú však neobvykle aktívni a veria, že je v ich silách svoj život zmeniť. My ich povedieme rok, dáme im finančné prostriedky, pevný a individuálny profesijne-edukatívny plán a mentoring odborníkov z profesií, po ktorých túžia,“ uviedla Zuzana Mravík Zelenická, manažérka CSR programov spoločnosti Samsung
„Dnes už je bežné, že v priebehu pracovného života nemeníme len zamestnávateľa, ale meníme aj celú profesiu. Z baníka na dátového analytika, z právničky na programátorku, z inžiniera na reštaurátora nábytku. To sú konkrétne príklady z reálnej praxe, ktorých bude čím ďalej viac pribúdať. O týchto zmenách na trhu práce hovoria všetky súčasné štatistiky aj na globálnej úrovni,“ uviedla kariérna poradkyňa projektu Samsung Tvoja šanca Petra Drahoňovská, ktorá už v druhom ročníku projektu pomáha 12 znevýhodneným deťom z Česka a Slovenska nájsť svoj smer a naplniť svoje profesijné vízie prostredníctvom praxe a neformálnemu vzdelávaniu vo forme workshopov, školení, on-line kurzov, networking ako aj ďalším.
Stredná škola je dobrý odrazový mostík, ale nie je to nič, čo definitívne určí našu profesijnú kariéru a s čím sa už v budúcnosti nedá pohnúť. Čím ďalej od ukončenia školy sme, tým viac slabne z pohľadu zamestnávateľa význam študovaného odboru. Pochopenie týchto trendov a zmien na pracovnom trhu, schopnosť tieto zmeny zvládať a vedome riadiť svoje profesijné rozhodnutia a prípadné profesijné tranzity, bez problémov sa naučiť nové zručnosti či celú novú profesiu, to sú na modernom pracovnom trhu cenené zručnosti, tzv. self career management, a ich potreba rastie.
Výber účastníkov projektu prebiehal v intenzívnom tempe celý mesiac. Po zvážení kandidátov podľa základných informácií, ako je typ znevýhodnenia, študijné výsledky, pracovné skúsenosti a vysnívané ciele, ďalej prebiehali rozsiahle telefonické rozhovory s jednotlivcami, pri ktorých sa zisťovala miera ich motivácie. Práve hlboká ochota na sebe pracovať a na úkor svojho pohodlia využiť možnosti, ktoré projekt ponúka, boli zásadným faktorom pri finálnom výbere účastníkov.
Otázky typu „Kto som?“, „Aký mám potenciál?“, „Aké povolanie si vybrať?“ alebo „Ako sa na pracovnom trhu čo najlepšie predať a nájsť ideálnu prácu?“ ťaží mladých ľudí na prahu dospelosti viac, než dávajú najavo. Pomoc môžu nájsť u školských kariérnych poradcov už na základných a stredných školách, ale taktiež v personálnych agentúrach alebo na úradoch práce, kde je kariérne poradenstvo zdarma aj pre ľudí, ktorí nie sú nezamestnaní.
„Školský poradca najlepšie poradí s nadväzným štúdiom alebo napríklad s tým, ako si ako dospelý môžem školu spätne dorobiť. Na úradoch práce vás najlepšie zorientujú v možnostiach rôznych rekvalifikácií, poskytnú základné informácie o písaní CV, o príprave na pohovor. V personálnych agentúrach získate v rámci rozhovoru s personalistom okrem tipov do životopisu aj cenné informácie o aktuálnych trendoch v nábore do firiem,“ popísala Petra Drahoňovská. Prvky kariérneho poradenstva ale realizujú aj ďalšie profesie, ako napríklad psychológovia – s nimi je možné preberať témy, ktoré sa týkajú profesijných a životných cieľov, hodnôt, sebarealizácie a podobne.
Trendom zhruba poslednej dekády je vyčlenenie úlohy kariérneho kouča či poradcu ako samostatnej profesie. „Títo profesionáli vás vedia podporiť a rozvinúť ako v oblasti profesijného smerovania, v definovaní vašich aktuálnych profesijných hodnôt vzhľadom k vašej osobnosti a súčasnej životnej situácii, ale taktiež vám dokážu poradiť, ako tieto témy správne zakomponovať do životopisu, motivačného listu, pripravia vás na pohovor, dodajú vám informácie o aktuálnych trendoch na pracovnom trhu a ďalšie,“ vysvetlila poradkyňa Drahoňovská.
Situácia na trhu práce a v nábore zamestnancov sa menia. S tým sa mení i úloha dnešného kariérneho poradcu. „Ten vám určite nevyberá profesiu na mieru ani na žiadnu profesiu nenabáda. Snaží sa, aby sa človek o sebe a svojich profesijných víziách naučil premýšľať a hovoriť. Na takom základe môže pomôcť definovať efektívny rozvojový plán s nastavením čo najviac uhlov pohľadu na danú oblasť. V projekte Samsung Tvoja šanca pracujeme so znevýhodnenými stredoškolákmi celý rok. V priebehu tejto doby sa ich vízie posúvajú a menia práve vďaka sebapoznaniu a vďaka ďalšiemu vzdelávaniu sa nad rámec ich súčasnej školskej dochádzky. Je v poriadku niečo skúsiť a zistiť, že to je slepá ulička. Pre mladých, ktorí si vyberajú, ako strávia profesijný život, je prínosom aj krátka skúsenosť a schopnosť reflektovať, čo mi dala,“ uviedla poradkyňa.
Petr, 18 rokov, Čeladná
„Zatiaľ žijem v detskom domove, kde je veľmi málo príležitostí ‚rásť‘. Veľký dôraz sa tu kladie na školu a nehovorím, že nie je dôležitá, ale nemyslím si, že je kľúčom k úspechu. Môj cieľ je stať sa obchodníkom s kryptomenami, nehnuteľnosťami a finančne nezávislým človekom, chcem pomáhať ľuďom uskutočniť ich vízie.“
Pavel, 20 rokov, Praha
„Žil som v Klokánku, nemám rodinu ani peniaze. Vďaka projektu by som chcel všetko obrátiť, chcem byť bohatý, úspešný a známy.“
Natália, 18 rokov, Havířov
„Každému sa dejú zlé veci, niekomu viac a niekto má to šťastie, že žije v kompletnej rodine a má zázemie. V projekte by som sa rada niečo naučila, poznala nových ľudí a začala svoju vlastnú cestu.“
Matyáš, 17 rokov, Ostrava
„Siedmy rok žijem v striedavej starostlivosti, ktorá znamená množstvo náročných momentov spôsobených rozdielnym prístupom k výchove a neustálym sťahovaním sa. S pomocou projektu by som rád získal potrebné zručnosti pre svoj vysnený odbor – urbanizmus, a chcel by som tak riešiť moderné problémy svetových veľkomiest.“
Kristína, 19 rokov, Letovice
„Bývam s chorou maminkou a nevlastným otcom, ktorý sa nie vlastnou vinou ocitol v ťažkej finančnej situácii. Mám veľmi blízko k prírode – ak zahynie príroda, my s ňou a to nechcem dopustiť. Pomocou projektu by som chcela motivovať ľudí, aby nesedeli len doma, ale aby sa zodvihli a konali.“
Dalibor, 19 rokov, Brno
„Mám rozvedených rodičov a viem, ako vyzerá alkoholová závislosť blízkeho človeka. Zaujímam sa o technické novinky a rád by som sa v budúcnosti v tejto oblasti rozvíjal. V projekte chcem spoznávať a objavovať nové veci.“
Miloslava, 18 rokov, Prachatice
„Môj život je výpočtom katastrofických scenárov, od zanedbaného základného vzdelania cez finančné ťažkosti až po vážne ochorenie v rodine, ktorou teraz trpí moja mamka. V projekte očakávam zlepšenie svojich zručností, dúfam, že sa vďaka nemu lepšie uplatním v profesijnom aj osobnom živote.“
Veronika, 17 rokov, Levice
„Od detstva žijem len s mamkou, ktorá má finančné a zdravotné problémy. Sama bojujem s Turnerovým syndrómom, ale nestrácam nádej, že sa môžem zaradiť medzi zdravých študentov a že sa o tomto ochorení bude vedieť viac. Bavia ma jazyky a cestovanie, ktoré by som v projekte rada spojila s profesijným uplatnením.“
Denis, 19 rokov, Spišská Nová Ves
„Moja rodina je zaťažená zlými finančnými podmienkami. Mojou vášňou je hokej, ale hrať som ho pre finančnú náročnosť nemohol. Mojim snom je v niečom patriť k tým najlepším.“
Lucia, 17 rokov, Žilina
„Žijem s mamou a jej priateľom, ale vzťahy nemáme dobré. Ešte presne neviem, čím by som chcela byť, ale rada by som svoj život skutočne žila, nielen prežívala. Verím, že projekt ma nasmeruje za lepšou budúcnosťou.“
Mária, 20 rokov, Nová Dedina
„Odmalička som trpela oslabenou imunitou a častými ochoreniami. Neskôr mi bola odhalená celiakia a laktózová a histamínová intolerancia. Mojim životným cieľom je šíriť dobro a pozitívnu energiu a verím, že aj vďaka projektu to dosiahnem.“
Bianka, 19 rokov, Žitná-Radiša
„Odmalička ma vychovával len otec a moje detstvo sprevádzalo mnoho hádok a problémov. Vďaka projektu by som sa chcela naučiť, ako prepojiť cestovanie a biznis, podnikať na voľnej nohe a byť úspešná, aby som mohla vrátiť svojej rodine všetko, čo pre mňa urobila.“
Skolske.sk informovala Zuzana Mravík Zelenická, Samsung, Corporate Citizenship Manager