Autor textu: TASR
03.06.2019

 Na Alejovej je Robotický Battle

Najpopulárnejšia je kategória Racing.

Košice 3. júna (TASR)

    Viac ako 80 tímov zo základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ) predvádza svoje zručnosti na 9. ročníku súťaže Robotický Battle na Alejovej (RBA). Žiaci v priestoroch Gymnázia Alejová v Košiciach prezentujú v pondelok vyše 90 robotických modelov, podľa organizačného tímu záujem o súťaž rastie.

      Ako pre TASR uviedol koordinátor súťaže Peter Kovács, jej cieľom je ukázať mladým a talentovaným ľudom, že cesta robotiky a informatiky je zábava. Zároveň im má pomôcť v ich začiatkoch a rozvíjať ich talent.       

Máme tri kategórie, najpopulárnejšia je Racing. Súťažiť môžu buď s autami z technického lega, alebo s čipmi, elektronikou a podobne. Je tu pretekárska trať, na začiatku sa musia kvalifikovať. Potom sú už preteky, počas ktorých je na trati naraz desať až 12 áut. Absolvujú niekoľko kôl.

Peter Kovács

 Ďalšia kategória je zameraná na kreativitu, úlohou súťažiacich je predstaviť porote čo najinovatívnejší model. V kategórii Robotická výzva konštruujú a programujú robotov, ktorí musia zvládnuť rôzne, vopred pripravené úlohy. „Je to duel dvoch tímov, ktoré sa na danej ploche snažia obsadzovať päť území a každý má svoju stratégiu. Je to ako spoločenská hra, ale hrá ju robot,“ vysvetlil Kovács.
      Na súťaži sú aj učitelia, avšak od svojich žiakov sú oddelení. „Jedným z našich cieľov je, aby ich čo najmenej ovplyvňovali. To, aby im neradili predtým, ovplyvniť nevieme. Ale chceme, aby boli do toho hodení a aspoň jeden deň sa spoľahli len sami na seba,“ dodal.

      RBA sa zúčastňujú žiaci z rôznych miest Slovenska, súťaž po prvý raz hostí aj tím z Maďarska. „Na projekte sme pracovali traja, sme tretiaci. Model nemal byť poskladaný z reálnych súčiastok, ale mal byť vyrobený podomácky. Má rôzne ramená, vyrezávaný podvozok, funguje vytáčanie kolies,“ povedal pre TASR za svoj tím Michal Miškolci z Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha v Martine s tým, že na robotickom modeli auta, ktoré je riadené vysielačom, pracovali jeden až dva mesiace.
​​​​​​​
      Podľa organizačného tímu sa tento študentský projekt postupne stal nielen odrazovým mostíkom pre začiatočníkov, ale aj „príležitosťou stretnúť sa s kamarátmi so spoločnými záujmami“.

pic
Foto:  Snímka z najpopulárnejšej kategórie racing, súťaže robotických áut.FOTO TASR 
Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]