Prešov 25. mája (Skolske.sk)
Koniec školského roka je predo dvermi. Žiaci bilancujú svoju celoročnú prácu a my, členovia turistického a novinárskeho krúžku pri ZŠ Májové námestie v Prešove, svoju pestrú činnosť počas školského roku 2018/19.
Na území Slovenska sú dva priesmyky. Prvá naša akcia viedla na Dukliansky priesmyk. V histórii československých vojsk bola Duklianska operácia najväčšou bojovou akciou a začiatkom účasti na oslobodzovaní Československa. Žiaci sa pri emotívnom výklade sprievodcu dozvedeli o našej histórii aj to, čo sa v škole neučili a ani nenašli napísané v literatúre.
Symbolicky sme poslednú tohtoročnú akciu ukončili na druhom priesmyku – Strečno. Týmto priesmykom viedla odpradávna strategická dopravná a obchodná cesta pre výber a ochranu mýta a boli tu postavené dva hrady – Strečno a Starhrad.
Po Váhu sa od stredoveku splavovalo drevo na pltiach a dnes je pltníctvo atrakciou .V súčasnosti je priesmyk dôležitý dopravný cestný ťah spájajúci Martin a Žilinu. Priesmykom prechádza medzinárodná cesta ako aj železničná trať Košice – Žilina.
Tieto krátke informácie sme poskytli žiakom na začiatku dosiahnutia nášho cieľa – hradu Strečno.
Ráno sme sa vybrali vlakom z Prešova cez Kysak a Vrútky do obce Nezbudská Lúčka. Odtiaľ sme putovali cez most nad riekou Váh, ktorý oddeľuje obec od hradu Strečno. Za mostom sme už v diaľke videli siluetu hradu. Vybrali sme sa k nemu kľukatou asfaltovou cestou pomedzi stromy, oživenou informačnými panelmi. Dostali sme sa k stredovekej drevenej dedine a odtiaľ sme prešli už len pár metrov a boli sme pri vstupnej bráne hradu.
Prehliadka hradu trvala zhruba 70 minút. Sprievodkyňa nám pútavo priblížila jeho históriu. Z najvyššej veže sa nám naskytol neuveriteľný pohľad na okolie – najdlhšiu meandrujúcu rieku Slovenska Váh, čarokrásnu prírodu zaliatu slnkom, železničnú trať či hadiacu sa cestu pod hradom plnú motorových vozidiel. Celkovo sme prešli 474 hradných schodov.
Cestu naspäť sme zvolili po strmých kamenných schodoch. Prišli sme ku kompe na Váhu, ktorá bola síce zatvorená z dôvodu vysokej hladiny rieky, no mali sme možnosť vidieť aj takýto spôsob prepravy.
Žiaci sa ešte občerstvili v blízkom bufete pod hradom, kúpili si drobnosti pre potešenie v stánku so suvenírmi a popoludní sme pokračovali vlakom domov.
Tešíme sa na ďalšie naše spoločné výlety a aktivity v budúcom školskom roku a na objavovanie, spoznávanie a obdivovanie našej krásnej domoviny.
Vedúce krúžkov: PaedDr. Jozefína Šoltésová, Mgr. Magda Gombárová, Mgr. Júlia Palšová
Foto: Mgr. Magda Gombárová