Autor textu: TASR
25.05.2019

Terakotová armáda je už v Tatranskej galérii 

 Verné repliky terakotových bojovníkov vznikli v Číne.

Bratislava 25. mája (TASR)

V Tatranskej galérii v Poprade bude od soboty 25. mája sprístupnená nová výstava, pod Tatry priviezli v týchto dňoch viac ako 50 sôch terakotovej armády. Tá je súčasťou veľkého komplexu hrobky prvého zjednotiteľa Číny – cisára Čchin Š'-chuang-tiho. Riaditeľka popradskej galérie Anna Ondrušeková na piatkovej tlačovej konferencii informovala, že exponáty budú vystavené v rámci všetkých výstavných priestorov a okrem verných replík samotných bojovníkov návštevníci uvidia štyri kone s vozmi a zbrane.

      „Dohromady je u nás 80 predmetov, čo je len veľmi malá časť celého nálezu. V takomto počte a s odborným výkladom, prezentáciou výskumu, je však výstava na Slovensku prezentovaná prvýkrát,“ upozornila Ondrušeková. Verí, že výstava návštevníkov zaujme a bude istou formou kultúrneho turizmu v podtatranskom regióne. „Ide o komerčnú výstavu, okrem estetického a záujmového má aj edukatívny rozmer,“ zdôraznila. 

IFrame
​​​​​​​
      Manažérka výstavy Veronika Vavrová dodala, že výstavu pripravovali približne rok. Všetky certifikované sochy prišli do Popradu špeciálne zabalené, aby sa nepoškodili a prevoz i samotná inštalácia sôch boli veľmi náročné. Sochy sú v životnej veľkosti, majú hmotnosť ako živý človek a napr. kone vážia pol tony. „V galérii je 54 vojakov, ďalší traja sú v rôznych častiach regiónu. Terakotovú armádu, ktorá je ôsmym divom sveta, nemôže vidieť každý, preto sú tieto repliky putujúce po celom svete také výnimočné,“ skonštatovala Vavrová.  

      Verné repliky terakotových bojovníkov, koní a vozov vznikli v roku 2002 v Číne. Návštevníci galérie sa dozvedia o ich objavení, spôsobe archeologických vykopávok, jednotlivých typoch zbraní bojovníkov, ale aj o samotnom cisárovi Čchin Š‘-chuang-ti, ktorý žil v rokoch 260 – 210 pred Kristom. Na trón sa dostal vo svojich 13 rokoch, a už sa ho nikdy nechcel vzdať. Neváhal preto uväzniť svoju matku a svojich odporcov pochovával zaživa. Na druhej strane, počas vlády sa mu podarilo zjednotiť Čínu, dal vystavať prvé úseky Veľkého čínskeho múru, zjednotil menu i písmo.

      „Terakotová armáda tvorí posmrtný sprievod cisára a zároveň chráni posledný odpočinok prvého cisára. Armáda dostala názov podľa terakoty, teda pálenej hliny hnedočervenej farby, z ktorej sú aj všetky sochy vyrobené,“ ozrejmila Ondrušeková. V priestoroch starej popradskej elektrárne môžu terakotovú armádu milovníci histórie a umenia vidieť do 22. augusta. Organizátormi výstavy sú Govin Group, s.r.o., Praha, Tatranská galéria za podpory Prešovského samosprávneho kraja, mesta Poprad a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.  

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]