Bratislava 6. mája (TASR)
Pod názvom Viacjazyčnosť na Slovensku – výzvy a perspektívy. Podpora vyučovania druhého cudzieho jazyka a jazykov národnostných menšín sa začala v pondelok v Bratislave dvojdňová medzinárodná konferencia zameraná na otázky vyučovania cudzích jazykov. Organizuje ju Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ). TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Konferencia je určená predovšetkým pre riaditeľov základných a stredných škôl a ďalších členov vedenia školy, učiteľov cudzích jazykov v základných a stredných školách, CLIL učiteľov, učiteľov škôl s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny a škôl s vyučovaním jazyka národnostnej menšiny. Zúčastniť sa na nej môžu aj učitelia jazykových škôl, ako aj iní odborníci, ktorí sa zaoberajú jazykovým vzdelávaním.
Cieľom konferencie je vytvoriť platformu na výmenu skúseností, príkladov dobrej praxe a diskusia o súčasnom vývoji v oblasti jazykového vzdelávania na Slovensku.
Počas konferencie sa budú prezentovať aj výsledky experimentálneho overovania metodiky CLIL v nižšom strednom vzdelávaní so zámerom podporiť vyučovanie cudzích jazykov a jazykov národnostných menšín v základných a stredných školách.
Prednášky budú venované napríklad témam ako jazykové vzdelávanie z európskej perspektívy, radosť z učenia či angličtina verzus iné jazyky v EÚ. V utorok (7. 5.) sa budú riešiť témy ako napríklad inovatívne projekty so zameraním na rómsky jazyk na Slovensku či CLIL – výsledky a vyhodnotenie experimentálneho overovania v základných školách.
Pracovnými jazykmi konferencie budú angličtina, čeština, francúzština, nemčina, maďarčina, rómčina, ruština, slovenčina, španielčina a taliančina.