Bratislava 6. mája (Skolske.sk)
Má odpad dopad? Touto témou sa inšpirovali študenti Súkromnej strednej školy umeleckej animovanej tvorby pri vytváraní svojich diel, ktoré predstavili na slávnostnej vernisáži v priestoroch CC centra v Bratislave. Pri príležitosti tejto výstavy sa začal už 15. ročník Zelenej školy, najväčšieho envirovzdelávacieho programu na Slovensku, ktorého koordinátorom je Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Cieľom programu Zelená škola je prinášať viac než len klasickú environmentálnu výchovu. Rozvíja hlbšie pochopenie problémov a riešení v otázke životného prostredia a zároveň podporuje školské komunity, ktoré vďaka vzájomnej spolupráci menia environmentálne správanie na školách a znižujú celkovú ekostopu školy.
Program od začiatku svojho pôsobenia ponúka nástroje, ako pozitívnym smerom meniť environmentálne postoje mladých ľudí i dospelých.
Sme presvedčení, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie. Program nás motivuje k realizácii dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú reálny pozitívny dopad na životné prostredie školy a jej okolia,. Sme presvedčení, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie. Program nás motivuje k realizácii dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú reálny pozitívny dopad na životné prostredie školy a jej okolia,.
Text...
Zelená škola je určená pre materské, základné, stredné a špeciálne školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. ,,Teší nás, že do programu sa v tomto školskom roku zapojilo už 345 škôl z celého Slovenska. Hlavným lákadlom pre školy je chuť vykonávať zmysluplné environmentálne aktivity, ako aj systematická metodická podpora a možnosť výmeny skúseností medzi školami,“ konštatuje Juraj Oravec, manažér programu Zelená škola. Školy môžu získať aj finančnú podporu v grantových kolách a tiež možnosť zapojiť sa do niekoľko ďalších projektov, ktoré sú súčasťou programu Zelená škola. Medzi tieto projekty patrí napr. Eko-nudges, ElektroOdpad-Dopad, Enviromentálni experti.
Koordináciu programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom programu Zelená škola je sieť organizácií Špirála. Medzinárodným garantom je nadácia Foundation for Environmental Education. Generálnym partnerom programu je ZSE a partnerom je Nadácia Slovenskej sporiteľne.
Školy sa do nového ročníka Zelenej školy môžu registrovať do 15. septembra 2019. Viac informácií na: http://www.zelenaskola.sk/