Autor textu: Jana Ikrényiová
06.05.2019

Komiks má predstaviť Štefánika mladým

V komikse je zobrazený aj prvý Štefánikov hrob.

Bratislava 6. mája (Skolske.sk)

Pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika priblíži jeho osobnosť aj komiks, ktorý vytvorili mladé autorky zo Štefánikovho rodného kraja Lenka Mlčúchová a Nina Abramovičová. Hoci význam M. R. Štefánika presiahol hranice Slovenska, mladá generácia má o jeho živote často len strohé informácie. Keďže jedna z autoriek pracuje v Štefánikovom múzeu v Košariskách a druhá je študentkou výtvarného umenia, rozhodli sa zúročiť svoje schopnosti a vedomosti a vytvoriť dielo blízke mladým. „Myšlienka komiksu ma veľmi zaujala, keďže takéto niečo na Slovensku chýba. Máme mnoho odbornej literatúry o Štefánikovi, ale chýba nám literatúra pre deti,“ uviedla jedna z autoriek komiksu Mlčúchová.

pic
Pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika priblíži jeho osobnosť aj komiks, ktorý vytvorili mladé autorky zo Štefánikovho rodného kraja Lenka Mlčúchová a Nina Abramovičová. Na snímke ilustrátorka komiksu Nina Abramovičová. V Košariskách 4. mája 2019. EASY FOTO TASR - Vladimír Miček

Autorky sa pri tvorbe diela pridŕžali historických faktov, ktoré nielen formovali osobnosť Štefánika, ale ktoré aj sám ovplyvnil svojou vedeckou, vojenskou alebo politickou činnosťou. „V komikse sa spomína aj vznik prvého štátu Čechov a Slovákov. Keď bolo vyhlásené Československo, Štefánik sa nachádzal na ceste do Ruska za legionármi a správa ho zastihla v japonskom Tokiu,“ prezradila málo známy fakt zo života Štefánika Mlčúchová.

Štefánik mal síce krátky, ale mimoriadne bohatý život. Do komiksu sa tak nedalo vtesnať všetko z jeho života. 

Štefánik je rodák z Košarísk a to sme sa snažili zvýrazniť. Je tam podrobnejšie znázornené jeho detstvo a rodinné zázemie, ktoré ho formovalo, 

Lenka Mlčúchová.

Autorky plánujú dielo vydať aj v iných jazykoch. „Keďže Štefánik bol francúzskym generálom, máme záujem, aby vyšiel minimálne vo francúzskom jazyku. Pri kreslení som s tým počítala a bubliny na text som pripravovala väčšie,“ doplnila Abramovičová.

Súčasťou komiksu je aj 18 kreslených portrétov najvýznamnejších osobností, ktoré zasiahli do života Štefánika. Zaujímavosťou je aj kreslená mapa zobrazujúca všetky jeho cesty po svete. Dielo sa oficiálne uvádza do života v sobotu počas Celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]