Autor textu: Archív
11.02.2014

Drogy možno z iného pohľadu

Závislosť na liekoch je všeobecne podceňované v porovnaní so závislosťami na iných drogách.

Bratislava 11. februára (SkolskyServis.sk)

Drogy? Áno alebo nie? Jednoznačne nie. Myslím, že takúto otázku si ani netreba klásť. Za drogy považujeme, všetky návykové látky, či už sú prírodné alebo vytvorené človekom. Každý z Vás asi pozná nejakú drogu, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, že medzi drogy patria aj lieky, káva, alkohol a cigarety. Sú to drogy tolerované spoločnosťou a práve preto, že to tak je, môžu spôsobiť väčšiu škodu ako napríklad kokaín a dokonca bez toho aby sme si to uvedomili.

Tabak (vo forme cigariet, cigár, ale takisto v šnupacej alebo žuvacej forme) je najrozšírenejšia legálna droga a zároveň aj najnebezpečnejšia droga. Akútne účinky tabaku nie sú podstatné, vzhľadom na to, že na ne veľmi rýchlo vzniká tolerancia. Cigaretový dym obsahuje okolo 4 tisíc chemických látok.

Tieto látky sa často používajú ako raketové palivo, jed na hmyz alebo čistiace prostriedky.

Štúdiami je dokázané, že mnohé z nich sú karcinogény. Fajčenie teda zvyšuje riziko rakoviny, riziko úmrtia na srdcový infarkt a denne na fajčenie umiera okolo 3000 ľudí.

Tak prečo potom podporujeme fajčenie?

Ak fajčíte, prestaňte a podporte v tom aj ostatných!

O pozitívnych účinkoch liekov sa asi nemusíme ani rozprávať. Všetci predsa vieme, že bez nich by sme žili podstatne kratšie a zomierali by sme na choroby, ktoré už za choroby ani „nepovažujeme“.

Lieky však majú aj odvrátenú stránku. Závislosť na liekoch je všeobecne podceňované v porovnaní so závislosťami na iných drogách.

Aj táto záležitosť je veľmi ťažko liečiteľné. Ďalším veľkým problémom je, že prebiehajú skryte. Často je užívanie liekov podporované rodinou a lekármi. Medzi lieky, na ktoré sa tvorí závislosť patria analgetiká, hypnotiká a sedatíva. Najbližšie, keď si budete chcieť dať Alnagon, tak sa zamyslite, či Vám ho naozaj treba!

Už niekoľkokrát som videl slogan, ktorý sa mi veľmi páčil: „Zober loptu, nie drogy!“. Riaďme sa všetci týmto výrokom a urobme tak, niečo nielen pre seba, ale pre celú spoločnosť.

Zdroje:

http://www.drogy-info.cz/index.php/info/legalni_drogy/leky/leky_strucne

http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/12772-v-cigarete-najdete-jed-na-hmyz-aj-latku-na-uchovavanie-mrtvol/

http://www.drogy-info.cz/index.php/info/legalni_drogy/tabak

Martin Cibula, Sexta, Gymnázium Bilíkova 24, Bratislava

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň alergii, Deň videohier
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131