Autor textu: Archív
06.02.2014

Pred dvadsiatimi rokmi ľuďom heroín vyrazil dych

Po páde komunizmu sa otvorili hranice. Na Slovensku sa objavili nové drogy, na ktoré ľudia neboli pripravení, medzi nimi aj heroín.

Bratislava 5. februára (SkolskyServis.sk) – Pred dvadsiatimi rokmi sa na Slovensku zvýšila dostupnosť drog aj množstvo ich užívateľov. Hoci bol heroín v tom čase na západe už pomerne známy, ľudia na Slovensku ho nepoznali. Vypukla heroínová epidémia.

„Heroín bol v deväťdesiatych rokoch relatívne neznámou látkou, veľa ľudí mu podľahlo. Keď ľudia videli, aké to má následky, panikárili. Ľudia vtedy umierali na uliciach, objavovali sa ihly, zdesené boli rodiny, verejnosť aj učitelia,“

hovorí Imrich Šteliar, riaditeľ Odboru koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog.

Situácia bola taká vážna, že sa závislosťami musel začať riešiť aj štát. Vznikali špecializované centrá pre liečbu drogových závislostí, kde sa poskytovala komplexná starostlivosť. V roku 1994 vznikol aj prvý ucelený systém v zdravotníctve na sledovanie drogovej činnosti. Bol to systém sledovania dopytu po liečbe.

Keďže na heroíne vzniká veľmi ťažká závislosť, boli zavedené substitučné programy. „Ľuďom závislým na heroíne umožnia normálne fungovať bez toho, aby sa museli starať o to, ako si zoženú ďalšiu dávku. Vedia, že ju dostanú v rámci programu a môžu sa tak zamerať na svoj vlastný rozvoj a situáciu,“ vysvetlil Šteliar.

Myslí si, že dnes už je heroín dostatočne zdiskreditovaný na to, aby väčšinu užívateľov od užívania odradil. Horšou správou je, že ho nahradzujú iné drogy.

V súčasnosti je asi najväčším strašiakom pervitín,

ktorý obsahuje stimulačnú drogu metamfetamín, ktorá je umelo vyrábaná z voľne dostupných liekov.

Problémy s heroínom ustupujú. Najnovšie štatistiky ukazujú, že je viac osôb v liečbe pre problémy s pervitínom, než s heroínom. V roku 2012 sa dokonca na Slovensku liečilo viac ľudí kvôli kanabisu, než kvôli heroínu.

Dá sa teda povedať, že heroínová generácia starne.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň za zničenie malých a ľahkých zbraní
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131