Autor textu: Archív
03.02.2014

Mládež hľadá v drogách nové zážitky a stavy

Čím skôr sa závislý človek začne odborne liečiť a následne abstinovať, tým menšie škody stihne návyková látka napáchať na jeho psychickom aj telesnom zdraví.

Ružomberok 3. februára (SkolskyServis.sk)

K drogám zaraďujeme nielen alkohol, cigarety, marihuanu či heroín, ale akúkoľvek látku – legálnu, nelegálnu, chemickú či prírodnú, ktorá mení psychické funkcie človeka. Takisto ovplyvňuje jeho myslenie, cítenie i konanie. Drogy sú predovšetkým látky, na ktoré vzniká návyk s možnosťou závislosti. ,,Závislosť je psychický, prípadne aj fyzický stav, pre ktorý je charakteristických niekoľko znakov. Ide hlavne o nutkavú túžbu či naliehavú potrebu prijímať návykovú látku a neschopnosť tejto túžbe odolať bez ohľadu na dôsledky,“ uviedla pre TASR psychologička Gabriela Sotáková. Podľa nej je užívanie návykovej látky často nekontrolovateľné a jej prerušenie vyvoláva abstinenčné príznaky ako tras či potenie. Tieto príznaky sa závislý človek snaží zmierniť užitím ďalšej dávky.

Skúsenosti s drogami má aj dvadsaťosemročný Filip, ktorý začínal s marihuanou, no neskôr prešiel na pervitín. Kvôli abstinenčným príznakom skoro zabil vlastnú matku. Dnes je tento mladík na invalidnom vozíku. Pre psychické problémy totiž vyskočil z okna. Tvrdú drogu, zvanú alkohol okúsila aj dvadsaťtriročná Daniela, ktorá pred vyše šiestimi rokmi skončila na nemocničnom Áre. ,,Bola som mladá a hlúpa. Teraz už nepijem. A keď si už aj idem vypiť, tak len s rozumom,“ tvrdí Daniela. Podľa psychologičky siahajú mladí ľudia po drogách z rôznych dôvodov. ,,U niektorých mladých ľudí môžu byť dôvodom rôzne psychické či telesné problémy, s ktorými si nedokážu poradiť. U iných môže ísť o túžbu po nevšedných či nových zážitkoch a stavoch. Nezanedbateľným spúšťačom je aj vplyv alebo tlak rovesníckej skupiny a snaha zapadnúť „do partie“,“ upresňuje Sotáková. Netreba však zabúdať ani na vplyv rodinného prostredia, spoločnosti či na idoly, s ktorými sa mladý človek identifikoval a prebral ich spôsob správania. Odborníčka upozorňuje, že nech sa mladý človek dostane k užívaniu drogy akokoľvek, riziko vzniku závislosti u nezrelého organizmu je veľmi vysoké.

Čo robiť ak zistíme, že máme doma ,,závisláka"?

Odborníčka radí: ,,V prípade, že sme u niekoho spozorovali znaky závislosti, je potrebné čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. Ide predovšetkým o psychiatrickú alebo psychologickú ambulanciu a poradne pre závislých, v ktorých prebieha liečba ambulantnou alebo ústavnou formou.“ Nie vždy si však závislý človek uvedomuje, že potrebuje pomoc lekára. Vie to aj dvadsaťdvaročná Petra, ktorá spoznala alkohol vďaka svojmu otcovi. ,,Môj otec chodil domov často opitý. Deti v škole sa mi smiali, lebo ho neraz videli na ulici s fľašou v ruke. Neuvedomovali si, že môj otec je chorý a potrebuje odbornú pomoc. Viackrát otca hospitalizovali v nemocnici, no nepomohlo to. Vždy sa po pár týždňoch rozhodol liečenie opustiť na vlastnú zodpovednosť. Myslel si, že to zvládne. Ale nezvládol to. Jeho kamaráti ho zakaždým zlomili. Dlhodobo odmietal pomoc, a tým len všetko zhoršil. Prišli sme o strechu nad hlavou. Vtedy otec povedal mojej mame, nech si vezme mňa aj brata a nech s nami ide, kam chce. Vôbec ho nezaujímalo, čo s nami bude. Našťastie nás prichýlili starí rodičia. Otec skončil ako bezdomovec a o pár rokov zomrel na zápal pľúc,“ spomína Petra. Ak nie je závislý človek k svojej chorobe kritický, nechce pripustiť svoju závislosť a bráni sa liečbe, psychologička odporúča poradiť sa na uvedených pracoviskách o ďalšom postupe. ,,Čím skôr sa závislý človek začne odborne liečiť a následne abstinovať, tým menšie škody stihne návyková látka napáchať na jeho psychickom aj telesnom zdraví,“ dodáva Sotáková.

Pozn.: mená respondentov sú vymyslené, nakoľko chceli ostať v anonymite.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň za zničenie malých a ľahkých zbraní
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131