Autor textu: Archív
02.02.2014

No tak čo, ešte stále si v tom až po uši?!

Tu je pomôcka, ako vyvrátiť všetky argumenty kamoša, ktorý ťa ponúka drogami.

Bratislava 2. februára (SkolskyServis.sk)

Áno, samozrejme. Každý to omieľa a stále dookola: DROGY, fajčenie, chľast. Veľké nebezpečenstvo. Je! Tým to však aj končí a o ďalších indikáciách sa však nedozvieme.

Poďme sa teda spolu pozrieť, čo všetko vlastne branie drog, ako takých, obnáša

V prvom rade: Všetko by malo mať svoje „pre“ aj „proti“. Vysvetli kamarátovi jeden dôvod, prečo by si mal začať so závislosťou na tabaku. Je dostatočným argumentom, že to robia všetci, alebo že pri cigaretke sa pretriasajú najdôležitejšie informácie a klepy? To všetko je síce pekné, ale ruku na srdce – nedá sa toto všetko zažiť aj bez toho?

Môžeš začať s vysvetľovaním. Stačí ak budeš mať na pamäti tieto štyri oporné body:

1.ZDRAVIE

– No.1 téma. Samozrejme cigarety a fajčenie spôsobujú rôzne pľúcne ochorenia od rakoviny pľúc, rozdutia pľúc až cez srdcové a cievne choroby. Všetkým úmrtiam sa však dalo predísť, boli totiž mimoriadne zbytočné.

Tabak je najbežnejšie užívanou drogou a je mimoriadne návykový. Celkový počet fajčiarov sa síce v súčasnosti znižuje, no vek, kedy začínajú jedinci fajčiť je čoraz nižší.

2.PENIAZE

– Koľko máš rokov? 15? 17? Odkiaľ na to budeš brať? Zarábaš? Distribúcia drog a obchodovanie s nimi je nelegálna činnosť. V tom prípade si nezarobíš, len sa namočíš do poriadneho prúseru. Okrem toho, že sa k fajčeniu doslova zaviažeš je aj veľkou nevýhodou utrácanie peňazí. Baby, koľko kabeliek a topánok ste už mohli mať a chalani, no narovinu – za tie peniaze ste si už mohli našetriť na nový vodičák! Vieš, že za účelom získať svoju „dávku“ sa v extrémnych prípadoch ľudia dopúšťajú trestných činov, ubližujú rodine a ľuďom okolo seba? Ale nielen im. V prvom rade sebe!

3.VZŤAHY

– Presne tam sme sa teraz chceli dostať. Nejde o to, že by ťa niekto nezniesol, lebo smrdíš od zatuchnutého cigaretového smradu. Ide o vzťahy v rodine, známymi v škole, na sídlisku a kamarátmi, ale tými pravými. Kamarát určite nie je ten, čo ťa namáča do „sračiek.

4.SMRŤ

nezriedka! 60% prípadov končí smrťou, pretože ľudia len málokedy ostanú pri tom, čo majú. Neuspokoja sa. Chcú viac dávok. Silnejšie váhy. Výhovorky sú vždy rovnaké – „Som nervózny, toto je moje jediné odreagovanie“, „Som príliš vyčerpaný, toto ma preberie, veď teraz som začal s niečím silnejším..“. Nikto vtedy nevie, kam sa to až môže dostať. Preto si treba minimálne 2-krát rozmyslieť, ako so svojím životom narábať.

Vraví sa: „Dvakrát meraj a raz rež!“ Len aby to neskončilo jedným rezom bez tých dvoch rozmýšľaní. Znie to všetko kruto, ale kedy si to chceš uvedomiť, keď už bude neskoro..? Je najvyšší čas vyjsť z kolotoča.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň nezávislosti Bieloruskej republiky (štátny sviatok)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131