Autor textu: Archív
31.01.2014

Kamarát v núdzi je veľmi dôležitý

Volám sa Simona. Mám 15 rokov a moja najlepšia kamarátka sa volá Betka. Spoznali sme sa ešte v škôlke. Jej rodičia sú rozvedení, jej matka sa o ňu vôbec nezaujíma a jej otec je alkoholik.

Havaj 31. januára (SkolskyServis.sk) - Deň, čo deň som rozmýšľala, ako jej pomôcť. Po žiadnom reálnom nápade som sa s jej problémom zdôverila mame. Trápili sme sa kvôli tomu obe a nevedeli sme, čo robiť. Rozprávala som sa s ňou a chcela som zistiť viac. V jedno popoludnie sme išli na prechádzku k lesíku. V tráve sme zbadali marihuanu. Nevedela som, čo robiť. Betka mi ponúkala, ja som odmietala, ale ona ma presvedčila. Zafajčili sme si a k lesíku sme chodili každý deň. Rozmýšľala som, či spravím dobre, keď tam budem chodiť s ňou. Rozhodla som sa, že tam prestanem chodiť, lebo raz to moji rodičia zistia a nestojí to za to. Kvôli tomu sme sa pohádali.

V jeden večer som išla domov a videla som ju opitú s kamarátmi ísť domov. Všetko som povedala mame a ona mi vravela, že ju mám ťahať na svoju stranu.

Povedala som si, že nedovolím, aby moja najlepšia kamarátka bola závislá na drogách. Nejako sme sa skamarátili a išli sme spolu von. Snažila som sa jej vysvetliť, že akú nevýhodu má závislosť, no ona bola tvrdohlavá a vôbec ma nepočúvala. Cestou zo školy som videla jej otca, ako sedí pod krčmou a pije. Trápila som sa a bolo mi jej ľúto. Mama vravela, že ju vezmeme k nám aspoň na jednu noc. Bola som rada, že môžeme niekomu pomôcť. Jej otec sa opíjal viac a viac. Mame som vysvetľovala, v akej je ona situácii a či by u nás nemohla ostať dlhšie. Mama ma pochopila a súhlasila s tým.

Po dlhšom čase som si všimla, že Betka trávi menej času opíjaním sa, fajčením a statočne bojovala so závislosťou na drogách.

Vrátila sa domov a jej otec jej oznámil, že sa k ním vracia mama. Bola som šťastná, že to skončilo tak dobre. Moja mama bola ešte radšej, že som bola ochotná pomôcť človeku, ktorý to potrebuje.

Terézia Drozdová, 6. ročník, ZŠ s MŠ Havaj

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň za zničenie malých a ľahkých zbraní
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131