Autor textu: Archív
29.01.2014

Su drogy vážny problém?

Bratislava 29. januára (SkolskyServis.sk)

Slovo DROGA vo mne vôbec nevyvoláva taký odpor, ako by odo mňa všetci dospelí čakali a chceli. Ale vôbec to nie je preto, že by som ich už užívala. To nie. Ale vo väčšine prípadov si človek môže vybrať, či si tú drogu dá. A to, že je s partiou a že aj oni si dajú, nie je výhovorka.

Nie je to poľahčujúca okolnosť, ani ospravedlnenie. Je to voľba. Každý na ňu má nárok.

Je rozdiel, ak niekto dostane do pitia na párty nejaký biely prášok, alebo, keď niekto to chce len proste vyskúšať, alebo ak tým chce niekto zahnať svoje problémy. Ale to nie je iba o drogách. Áno, majú narkotické účinky, ale po jointe človek nevyzerá omnoho horšie ako keď stiahne fľašu vodky. Aspoň myslím...

Niekto sa predávkuje, je to v novinách, na ďalšej strane, že niekto sa zastrelil, alebo zomrel pri jazde opitý.

Smrť ako smrť. Nie je to horšie len preto, že si dal drogy a nezvládol to. Každý berie drogy s vedomím, že možno to na chvíľu pomôže, no nevyrieši to samé od seba problémy a príde (po chvíli) aj návrat do reality. A to, že tie problémy sú stále tu.

Nemám takýto prístup len preto, že poznám ľudí, ktorí skúsili marihuanu a boli potom v pohode. Ani preto, že niekto v mojej rodine (trochu vzdialenej), s tým bol na odvykaní. Nie. Ja len viem, že by som bola stokrát šťastnejšia, keby som mala v rodine niekoho, komu je zle len z toho dôvodu, že sa minulú noc prepil, alebo, že si pichol niečo, čo vážne neprospieva jeho organizmu. Vedela by som, že si to zvolil, a že (možno je to trochu ťažké a bude to chvíľu trvať), ale dá sa toho zbaviť. Moja teta prestala fajčiť po dlhých rokoch fajčenia cigariet. Všetko sa dá. Bola by som rada. Omnoho radšej, ako keby som mala mať v rodine niekoho chorého. Rakovina a podobne. Lebo to nie je voľba. Človek môže robiť hocičo, ale on si to nevyberie.

Bohužiaľ, zvyčajne to postihne ľudí, ktorí nikdy nič zlé nespravili a ľudia ich tu potrebujú. Nie takých ktorí vraždili, kradli, obchodovali s ľuďmi, či sa snažili pomôcť vojnám...

A viem, že o jednej smrti následkom drog sa hovorí dva týždne ale na obete vojny v Afganistane si vtedy nikto nespomenie.

Toto nie je dokonalý príklad toho, že „drogy sú zlé“ a „deti neberte si veci od cudzích ľudí“ ale to ani nemalo. Takých článkov a prednášok je až príliš veľa. Až keď skončia vojny, zmiznú smrteľné choroby, všade bude zavedená pitná voda, skončí týranie zvierat, zrušia striptízové bary kde pracujú dievčatá od 12 a v krajinách tretieho sveta prestane obriezka a predávanie dievčat za kozy, ťavy a čo ja viem čo ešte.... vtedy poviem, viem, že drogy sú vážne problém.

Katarína Klimentová, Kvarta, Gymnázium L. Novomeského, Tomášikova 2, Bratislava

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň alergii, Deň videohier
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131