Autor textu: Archív
25.01.2014

Z drogy sa stáva nechcený trend

Poznal som jedného človeka, s ktorým som si spočiatku celkom dobre rozumel.

Bratislava 25. januára (SkolskyServis.sk) - Nedokážem pochopiť, kam speje tento svet. Čoraz viac mladých ľudí je drogovo závislých, podlieha alkoholu, prestáva sa venovať škole a športu.

Zo zakázaných látok sa stáva populárny trend, ktorému keď podľahnete, tak ste u niekoho IN.

Takýchto ľudí nechápem, respektíve ich zmýšľanie, ktoré je podľa nich správne. Zrejme si myslia, že keď si dajú drogu v spoločnosti ľudí, medzi ktorých chcú zapadnúť, budú populárnejší. Svojím spôsobom to pravda je, ibaže populárnymi budú iba pre tých, ktorí už droge podľahli. Ľudia, ktorí vedia o rizikách drog, iba pokrútia hlavou.

Mimochodom, čo je na tom vlastne IN? Ak chce byť niekto populárnym, nech zostane sám sebou. A ľudia takéhoto typu u mňa majú obdiv.

Možno ihneď nie ste najpopulárnejšími, no časom sa dostanete do skupiny ľudí s podobnými záľubami, medzi ktorých dobre zapadnete.

Lenže to je vec, ktorú by si mal každý uvedomiť sám.

Občas to, aby sme boli obľúbenými a zapadli do určitého kolektívu, z nás môže spraviť niekoho, kým vôbec nie sme. Poznal som jedného človeka, s ktorým som si celkom dobre rozumel. Hrávali sme spolu futbal, no prišila doba, keď začal čoraz viac preferovať diskotéky, rôzne akcie a podobne. Od piva prešiel k tvrdému alkoholu, potom na marihuanu a neskôr si začal vpichovať pervitín. Bol to chlapec zo slušnej rodiny, no počas niekoľkých mesiacov sa mu život obrátil hore nohami. Iba z dôvodu, že chcel zapadnúť do nového kolektívu, do ktorého sa dostal po nástupe na strednú školu.

Jeho rodičia sa o neho však vzorne postarali, absolvoval liečenia, čo mu pomohlo a dodnes úspešne abstinuje.

Keď sa človek spamätá, ako ďaleko zašiel, vtedy už môže byť neskoro. Preto s návykovými látkami vôbec netreba začínať a už na začiatku si treba povedať dôrazné NIE. Ale samozrejme všetko závisí od toho, či sa necháme ovládať druhými alebo nie. Zopárkrát v živote som sa ocitol v situácii, v ktorej mi bola ponúkaná droga. Zamýšľal som sa, či mi stojí chvíľkové opojenie za to, aby som riskoval závislosť ?

Nie, ďakujem. To nie je pre mňa.

Podľa môjho názoru drogy nie sú cesta z problémov. Skočíte iba z jednej kaluže do ešte väčšej, z ktorej sa dostanete iba veľmi ťažko. Keď vás niečo trápi, treba tomu dať iba čas. Možno si poviete, že sa mi to hovorí ľahko, že som možno v živote nečelil nejakej ťažkej, depresívnej situácii. Drogou si pomôžete iba na chvíľu. Potom sa vaša potreba tejto zakázanej látky začne zväčšovať a dostanete sa na úplné dno.

Hovorí sa - dvakrát meraj a raz rež. Preto pred každým rozhodnutím popremýšľajte o tom, či je to, čo chcete urobiť, tou správnou vecou.

Oliver Lányi, Stredná odborná škola masmediálnych a informačných štúdií, Bratislava

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň hlavného mesta Astany (štátny sviatok, Kazachstan). Medzinárodný deň bozkávania
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131