Autor textu: Archív
23.01.2014

Prečo ľudia drogujú?

To, ako žijeme, môžeme ovplyvniť len my sami.

Liptovská Osada 23. januára (SkolskyServis.sk) - Mnohí ľudia, zvlášť v dnešnej dobe, aby zabudli na to, že nemajú prácu alebo peniaze na elektriku, siahajú po poháriku alebo sa utiekajú k tvrdším drogám.

Alkohol a aj drogy otupia myseľ a často navodia príjemný pocit. Lenže na druhý deň, keď sa telo dostáva z opojenia, je vystavené väčšej skúške - vytriezveniu. Práve toto je rozhodujúci okamih, ktorému človek musí čeliť. A aby sa dostal z nepríjemného pocitu, opäť mu je najlepším spoločníkom práve pohárik alebo droga.

Tento začarovaný kruh je po určitom dlhšom období ťažké zrušiť. Prestať s návykom je mimoriadne zložité.

Mozog a aj celý organizmus je už presýtený drogou a za touto hmlou opojenia sa len ťažko dostáva na povrch zdravá myšlienka.

Telo sa darmo bráni, keď mozog vysiela stále signál, že ešte chce a čím viac pije, tým má tento človek ešte väčšiu chuť. Už nepotrebuje jedlo, lebo chuť je podmienená drogou.

Alkoholici a narkomani si nevedia pred sebou priznať, že majú problém. A to teda nie malý. Mnohokrát sú takí zúfalí a sústredení na zaobstaranie ďalšej dávky, že sú v stave okradnúť vlastných rodičov alebo aj cudzích ľudí. Pretože drogy stoja veľa peňazí, mladé dievčatá sa ochotne postavia na ulicu a predávajú vlastné telo, ktoré už pod týmto návykom ani nevnímajú.

Nevážia si svojej mladosti a ani nevnímajú pohoršené pohľady ostatných, ktorí majú triezvy pohľad.

Aj v mojom okolí vidím veľa ľudí, ktorí idú každý deň do krčmy a neváhajú tam minúť celé dávky z úradu práce. Za pár dní už nemajú z čoho žiť, platiť účty ani za čo si kúpiť najnevyhnutnejšie potraviny. Väčšinou žijú so svojimi rodičmi, ktorí sa už zmierili s tým, že ich syn je nezamestnaný, bezdetný a hlavne alkoholik.

Len málo závislých ľudí sa dokáže z tohto hrozného zvyku dostať.

Mnohokrát sa snaží aj rodina podať pomocnú ruku, ale najväčšie úsilie musí vyvinúť on sám.

Určite sú dni, keď si to títo ľudia, síce neochotne, ale predsa priznajú, že majú problém, ale ich milovaná droga je pre nich prvoradejšia.

Krásy prírody, či slnečný deň, alebo len detský smiech, sú pre nich nepodstatné veci, ktoré im už nespôsobujú žiadnu radosť.

Obdivujem každého, kto sa začal liečiť a každý deň prekonáva sám seba. Je to určite s vyvinutím všetkých síl. No odmenou sa mu časom stávajú aj tie najjednoduchšie veci. Vníma svet a život taký, aký skutočne je. Bez drogy či bez alkoholu. Veď predsa to, ako žijeme, môžeme ovplyvniť len my sami.

Týchto ľudí netreba odsudzovať, lebo oni už majú dosť iných problémov. Mali by sme im skôr pomôcť nájsť správnu cestu, aby aj oni videli, o čo všetko prichádzajú.

Kristína Dančeková, 6. A trieda, ZŠ s MŠ Liptovská Osada

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň nezávislosti Bieloruskej republiky (štátny sviatok)
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131