Autor textu: Archív
21.01.2014

Drogy sú silnou témou

Na dramatickom krúžku sme sa rozhodli hrať príbeh podľa knihy „My deti zo stanice ZOO“.

Bratislava 21. januára (SkolskyServis.sk) - Závislosti na drogách som nebrala až tak vážne. Nepoznala som žiadnu drogu ani jej účinky. Až kým sme si na dramatickom krúžku drogy nezvolili ako tému pre naše predstavenie. Rozhodli sme sa hrať príbeh podľa knihy „My deti zo stanice ZOO“. Tento príbeh je podľa skutočnej udalosti a autorka je tiež hrdinom vo svojom diele.

Je to o Christiane, ktorá sa presťahovala do Berlína. Najprv sa tam nevedela začleniť, pretože tam všetci boli iní ako na dedine. Bola ochotná urobiť hocičo, len aby si ju niekto všimol. A to nebol dobrý nápad.

Zo začiatku chodila len na diskotéky, kde jej všetci ponúkali drogy. Dlhší čas odolávala, ale nakoniec aj tak skúsila. Skúšala len marihuanu ale to jej po čase prestalo stačiť. Takýmto spôsobom sa dostala až k heroínu (k jednej z najhorších drog v čase, kedy sa to odohrávalo). Keď jej došli peniaze na drogy, začala kradnúť a stala sa prostitútkou. Keď sa o tom dozvedela jej matka, zamkla ju v izbe, aby nemala prístup k drogám. Bola na takzvanej odvykačke (abstinovala).

Dvadsaťštyri hodín sa zvíjala v kŕčoch a bolestiach. Odvykla si a už bola v podstate čistá. Mala pocit, že keď sa z toho raz dostala, podarí sa jej to znovu.

Pokúšala osud a vrátila sa k drogám.

Niekoľkokrát ešte abstinovala a iba sledovala ako jej priatelia postupne zomierajú len kvôli drogám. Nakoniec ju mama poslala späť na dedinu kde sa z toho definitívne dostala, založila si rodinu a teraz má jedného syna.

Po prečítaní tejto knihy som si uvedomila čoho sú schopné drogy a začala som mať k tomu veľký odpor.

Lucia Klasová, Spojená škola Tilgnerova Bratislava

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň hlavného mesta Astany (štátny sviatok, Kazachstan). Medzinárodný deň bozkávania
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131