Autor textu: TASR
31.01.2024

Žiaci základných a stredných škôl si prevezmú polročné hodnotenie

V prvom až piatom ročníku základnej školy môže mať formu klasifikácie, slovného hodnotenia alebo kombinácie klasifikácie a slovného hodnotenia.

Na snímke odovzdávanie polročného hodnotenia prvákom na Základnej škole Komenského v Trebišove 31. januára 2024. FOTO TASR - Roman Hanc

Bratislava 31. januára (TASR) - Hodnotenie za prvý polrok školského roka 2023/2024 si v stredu prevezme 508.480 žiakov základných škôl a 214.727 žiakov stredných škôl. Pre takmer 64.000 prvákov základných škôl to bude ich prvé polročné hodnotenie. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

"Výpisy polročných hodnotení nie sú verejnou listinou. Na základe písomnej žiadosti plnoletého žiaka, zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadenia však škola môže vydať žiakom aj polročné vysvedčenie," uviedli z rezortu. Žiaci sú v jednotlivých vyučovacích predmetoch hodnotení počas polroka priebežne a v polročnom výpise alebo na vysvedčení sa uvádza za daný predmet súhrnné hodnotenie žiakov.

V prvom až piatom ročníku základnej školy môže mať formu klasifikácie, slovného hodnotenia alebo kombinácie klasifikácie a slovného hodnotenia. V šiestom až deviatom ročníku sú žiaci hodnotení buď iba známkou, teda formou klasifikácie, alebo môže byť klasifikačný stupeň doplnený aj slovným hodnotením, teda hodnotiacim opisom toho, ako žiaci plnili ciele vzdelávania vo vyučovacom predmete. Súhrnné hodnotenie vykonané formou slovného hodnotenia obsahuje aj informáciu o tom, či žiaci vo vyučovacom predmete splnili požiadavky na postup do vyššieho ročníka.

Okrem toho môžu byť žiaci v niektorom vyučovacom predmete hodnotení formulkou "aktívne absolvoval/a" (ak sa žiaci na vyučovaní daného predmetu aktívne zúčastňovali), "absolvoval/a" (ak sa žiaci na vyučovacom predmete ospravedlnene nezúčastňovali alebo boli prítomní a zo závažných dôvodov nepracovali) alebo "neabsolvoval/a" (v prípade, že žiaci na vyučovaní nepracovali alebo sa neospravedlnene vyučovania nezúčastňovali).

Žiaci stredných škôl sú súhrnne hodnotení formou klasifikácie alebo kombinácie klasifikácie a slovného hodnotenia.

Formu hodnotenia pre každý vyučovací predmet uvádza škola vo svojom školskom vzdelávacom programe.

Po prevzatí výpisov polročných hodnotení žiaci kontinuálne pokračujú v školskom vyučovaní bez polročných prázdnin. Najbližšie voľno čaká školákov Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja od 19. februára. Od 26. februára budú mať voľno žiaci Košického a Prešovského kraja. A napokon od 4. do 8. marca čakajú jarné prázdniny žiakov Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Marec 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]