Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: PaedDr.Helena Rusnáková
11.01.2024

Putujeme po Slovensku: Návšteva mesta Kolárovo

Atrakciou mesta je Lodný mlyn

Foto: Helena Rusnáková

Bratislava 11.01.2024 (Skolske.sk)

pic
Detail z pamätníka obetiam vojny Foto: Helena Rusnáková

Pri sútoku Váhu a Malého Dunaja, v Komárňanskom okrese leží mestečko Kolárovo (v minulosti Guta, maď. Gúta, nem. Gutta ).
​​​​​​​
Mestečko v minulosti patrilo Ostrihomskému arcibiskupstvu. Prvá písomná zmienka o mestečku je z roku 1268. V nej sa osada, ktorá ležala pri ľavom brehu Váhu, pri rieke Nitra, nazývala Kis Gúta (tá počas svojej existencie niekoľkokrát zmenila názov (Stará Gúta, Veľká Gúta, Malá Gúta) .
Archeologické nálezy dokazujú, že okolie dnešného Kolárova bolo obývané už v 8.-5. storočí pred našim letopočtom.

Kolárovo je mesto s bohatou históriou, ktorá sa viaže aj s menom Žigmunda Luxemburského a jeho manželky, kráľovnej Márie. Kráľovná dala v chotári obce vybudovať známy hrad, ktorý sa podľa niektorých prameňov volal Žabí hrad (Békavár), podľa iných prameňov sa nazýval Békevár (Hrad mieru). V neskoršom období sa Kolárovo vyvíjalo ako mestečko s trhovým právom, oslobodené od cla a daní. Obyvatelia sa živili najmä rybolovom a poľnohospodárstvom. Remeselníci sa združovali do cechov blízkych miest . Kolárovskí remeselníci boli známi výrobou rohoží, mäsiarskych tašiek ( cégre), kabeliek z pálky. 

V roku 1715 mesto vyhorelo, avšak obyvatelia sa snažili ho opäť vybudovať.
 Dominantou mestečka je rímskokatolícky Kostol Panny Márie Nanebovzatej (postavený bol v roku 1724 – dokončený v barokovom slohu).

Obyvatelia mesta nezabúdajú na obete 1. a 2.svetovej vojny. Pozornosť turistov púta pomník padlým obetiam 1. svetovej vojny - v parku kostola, pomník obetiam 2. svetovej vojny - v novom parku a pomník občanom odvlečených do koncentračných táborov Dachau a Schönbergu - v ružovom parku.
K významným rodákom mesta patria napr. matematik Karol Hadaly , spisovateľ Gejza Borka.
Atrakciou mesta je Lodný mlyn, v ktorom je Malé technické múzeum ponúkajúce návštevníkom k nahliadnutiu rôzne stroje, zariadenia a predmety, ktoré boli používané v remeslách typických pre tamojší región.

pic
Foto: Helena Rusnáková
pic
Foto: Helena Rusnáková
pic
Foto: Helena Rusnáková
pic
Foto:Helena Rusnáková

Júl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]