Autor textu: TASR
21.03.2023

Zázemie pre zničenú ZUŠ v Banskej Štiavnici poskytnú v budove Slovenského vodohospodárskeho podniku

Je to od nás len prvá záchranná ponuka. Do rokovania vlády, ktoré bude v Banskej Štiavnici, pripravíme už celý balík opatrení, uviedol Budaj.

Budova bývalého generálneho riaditeľstva SVP, ktorú poskytne MŽP mestu pre účely Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici. FOTO TASR - Ján Krošlá

Banská Štiavnica 21. marca (TASR) – Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici, ktorej budova bola poškodená víkendovým ničivým požiarom, nájde dočasné zázemie v budove bývalého generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR poskytne budovu mestu do bezodplatného užívania. V pondelok to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj na tlačovej konferencii v Banskej Štiavnici.
        
"Je to od nás len prvá záchranná ponuka. Do rokovania vlády, ktoré bude v Banskej Štiavnici, pripravíme už celý balík opatrení," uviedol Budaj.
        
Podľa neho budovy Slovenského banského múzea (SBM), Berggerichtu a Galérie J. Kollára neboli poistené. "Škody budeme vymáhať od pôvodcu požiaru. Čo bolo jeho príčinou, skúma teraz polícia," pripomenul. Prečo objekty neboli poistené, sa bude podľa neho prešetrovať.
        
Budova SVP podľa riaditeľky ZUŠ Ireny Chovanovej vyhovuje požiadavkám umeleckej školy. Približne 400 žiakov školy by tam malo nájsť adekvátne zázemie na výučbu. "Verím však, že po obnove školy sa do objektu vrátime," dodala.

Ako uviedla primátorka mesta Nadežda Babiaková, do konca budúceho týždňa by mali byť zosumarizované náklady, ktoré budú potrebné na obnovu všetkých zasiahnutých budov. Podľa nej sa ozývajú aj subjekty, ktoré by prispeli na obnovu. "Dnes nás oslovili aj z pražského magistrátu s tým, že rokujú, ako by Banskej Štiavnici pomohli," pripomenula.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Február 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-
-
-
Napíšte nám [email protected]