Autor textu: TASR
10.02.2020

M. Lubyová s OZ PŠaV podpísali vzorový pracovný poriadok pre pedagógov

 Na vzorovom pracovnom poriadku pracoval rezort školstva so školskými odborármi.

Foto: Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Martina Lubyová (vľavo) a predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV)

Bratislava 10.02.2020 (Skolske.sk)

Pracovný poriadok pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení prešiel obnovou, zapracované boli doň viaceré zmeny. Ide napríklad o socio-patologické javy, s ktorými sa môžu pedagógovia na školách stretnúť. Vzorový pracovný poriadok podpísala v pondelok ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (SNS) spolu s predsedom Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku Pavlom Ondekom.

      Na vzorovom pracovnom poriadku pracoval rezort školstva so školskými odborármi. Podľa ministerky novelizácia vzorového pracovného poriadku súvisí s tým, že nedávno bol prijatý zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch. "Vždy sme hovorili, že tento zákon dáva týmto zamestnancom nové možnosti na ochranu pred socio-patologickým javom, na lepšiu úpravu svojich pracovnoprávnych vzťahoch na pracovisku bez toho, aby sa museli obracať na súdy," priblížila Lubyová. Ako doplnila, to ako si to zapracujú školy do svojich pracovných poriadkov, závisí už od nich. Podľa nej sa následne pracovný poriadok stáva záväzným pre školy.

   

pic
Foto: text

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Martina Lubyová (vľavo) a predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku Pavel Ondek (vpravo) podpisujú Pracovný poriadok pre pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení v Bratislave v pondelok 10. februára 2020. FOTO TASR - Martin Baumann

   Lubyová potvrdila, že predošlý pracovný poriadok bol podpísaný v roku 2010 a jeho obnova bola nevyhnutná. Jeho účinnosť nadobudla platnosť pondelkovým podpisom Lubyovej a predsedu školských odborárov. "Teším sa, že riaditelia a učitelia sa s ním budú môcť oboznámiť a budú ho môcť využiť ako vzor. Nie je to predpis alebo dogma, je to vzor, ktorým sme chceli uľahčiť jednotlivým ľuďom na školách, aby si rozpracovali jednotlivé vnútorné pravidlá. Môžu sa ním inšpirovať," povedala Lubyová s tým, že bude slúžiť ako pomôcka na to, aby si mohli po novom upraviť pracovnoprávne vzťahy.
​​​​​​​
      Ondek poznamenal, že pred rokom oslovili ministerku školstva, že dochádza k legislatívnym zmenám v školstve a bolo by dobre, aby bol pracovný poriadok novelizovaný. "Predpokladáme, že každý jeden zamestnávateľ a zamestnanec bude s pracovným poriadkom oboznámený a bude to slúžiť ako "vodítko" na to, aby si jednotlivé školy a školské zariasenia vypracovali svoje pracovné poriadky," povedal Ondek. Novela prináša podľa neho viaceré zmeny, ide napríklad o zmeny v hodnotení pedagogických a odborných zamestnancov a riaditeľov škôl. "Tento pracovný poriadok pre dané hodnotenie obsahuje 40 kritérií, sú tam rozpracované aj zásady," poznamenal Ondek.

Čo treba vedieť o koronavíruse

September 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
Napíšte nám [email protected]