Autor textu: Archív
16.11.2012

Slovenských stredoškolákov láka stať sa watchdogermi

Stredoškolská mládež sa zapojila do riešenia občianskych problémov v mestách a regiónoch, v ktorých žijú a dennodenne sa pohybujú.

Bratislava 16. novembra (TASR)

Občianske združenie Človek v ohrození pokračuje v zámere aktivizovať stredoškolskú mládež a zapojiť mladých ľudí do riešenia občianskych problémov v mestách a regiónoch, v ktorých žijú a dennodenne sa pohybujú.

Preto ponúkol priestor na vytvorenie ôsmich regionálnych „watchdog“ skupín stredoškolských žiakov na Slovensku.

Každá skupina vo vlastnej komunite identifikovala problém. Následne študenti zozbierali informácie o problémoch z ich prostredia a formou krátkych videí spracovávali vybranú tému.

Do projektu Zmeň komunitu sa zapojili stredoškoláci z Bratislavy, Dunajskej Stredy, Hnúšte, Partizánskeho, Vrútok, Námestova, Sečoviec a Košíc.

Všetky záznamy videí, postupy stredoškolákov v riešení problémov sú uverejnené na www.zmenkomunitu.sk, ako aj cez sociálne siete.

„V aktivitách zameraných na podporu komunitného života plánujeme určite pokračovať aj v budúcnosti. Vznikli zaujímavé projekty a sme radi, že sme mohli stáť pri ich zrode“, uviedol projektový manažér Tomáš Janeček. „Napríklad žiačky z Vrútok pomohli zaviesť separovaný odpad na škole. Študentky z Partizánskeho zmapovali nerovnosti na cestách v meste a vytvorili interaktívnu mapu s fotografiami. Alebo ďalší študent z Košíc otvoril tému nedostatku košov určených na psie exkrementy na mestských sídliskách.

Občianske združenie Človek v ohrození na jeseň zároveň odštartovalo projekt Blogujme komunitne, v rámci ktorého vybrané skupiny najskôr zmapovali problémy týkajúce sa ich vlastnej komunity a začali o nich aktívne blogovať.

Výrub stromov, nelegálne skládky, schátrané budovy, zničené detské ihrisko alebo nedostatočné množstvo aktivít pre dôchodcov. Aj na tieto problémy upozornili mladí blogeri z rôznych miest na Slovensku. Všetky blogy zapojených študentov nájdete na stránke www.b-login.sk.

Watchdog (z angl. strážny pes) je prevzatý výraz, ktorý sa používa pre označenie činnosti od štátu nezávislých skupín, ktoré sa venujú verejnej kontrole moci.

Ide hlavne o prácu mimovládnych organizácií zameraných na kontrolu zákonnosti postupov štátnych orgánov, ich nečinnosti - v prípadoch, keď by konať mali.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň za zničenie malých a ľahkých zbraní
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131