Autor textu: Archív
06.11.2012

Bratia Lutherovci nakrúcajú drámu Krok do tmy

Legendárne miesto urputných partizánskych bojov Jankov vŕšok v katastri obce Uhrovec sa na šesť najbližších dní premení na filmársky pľac

Bratislava 6. novembra (TASR)

Od 7. novembra tu padne prvá klapka nového celovečerného filmu v réžii Miloslava Luthera Krok do tmy. TASR informovala Iveta Pospíšilová zo spoločnosti Trigon Production.

Scenár snímky napísali Miloslav Luther a Marián Puobiš

, ktorých spája spolupráca na viacerých úspešných projektoch (Chodník cez Dunaj, Anjel milosrdenstva, Útek do Budína).

Krok do tmy vznikol na motívy novely slovenského spisovateľa Alfonza Bednára Rozostavaný dom

.

V ľúbostnej dráme z povojnového obdobia temných 50. rokov sa v hlavnej úlohe lekára a bývalého partizánskeho veliteľa Martina Dubovského predstaví Marko Igonda, v úlohe jeho manželky Evy Monika Haasová a milenku Soňu stvárňuje česká herečka Kristýna Lišková-Boková (Polski film, Občiansky preukaz, Medvídek, Obsluhoval jsem anglického krále). Do ďalších postáv režisér obsadil Petra Nádašdiho, Miroslava Donutila, Attilu Mokoša, Mariána Geišberga, Adyho Hajdu, Alfréda Swana, Luciu Jaškovú. "Za kamerou bude stáť oscarový kameraman Igor Luther, žijúci v Nemecku, ktorý so svojím mladším bratom nakrúca už druhý hraný film," dodala.

Krok do tmy je dráma o mileneckom vzťahu ženatého lekára a politickej agitátorky a utajovanej vášni, ktorá zasiahne aj životy ich blízkych.

Románový príbeh rozpráva o vzdore a slabosti pri hľadaní seba a svojho miesta v "nových časoch".

"Ako pri každom dobovom filme, ktorý som nakrútil, budem aj teraz prostredníctvom minulosti hovoriť o súčasnosti, o vypätých ľudských vzťahoch a mravnosti," vyjadril sa k novému filmu Miloslav Luther.

V portfóliu producenta Patrika Pašša ako majoritného producenta ide o prvý hraný historický film. V drsnej prírode Strážovských vrchov a na autentickom mieste histórie sa novembrové scény roku 1944 budú s posunom 78 rokov nakrúcať šesť filmovacích dní. Ďalších 32, ktoré sa týkajú 50. rokov, si filmári ponechali na jar a leto budúceho roku. Film by mali v premiére uviesť o dva roky.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň hlavného mesta Astany (štátny sviatok, Kazachstan). Medzinárodný deň bozkávania
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131